Örnek okuma azmi

80 yaşındaki Fidayet Gürkan, ‘Beni Hafife Alma Projesi’ kapsamında önce okuma yazma başarı belgesi aldı şimdi de Açık Öğretim Ortaokulu’na kaydını yaptırdı

Örnek okuma azmi
Antalya'nın Finike ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Fidayet Gürkan'ın azmi 'okumanın yaşı yok' dedirtti. Gürkan, 'Beni Hafife Alma Projesi' kapsamında Finike Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslara katıldı. Gürkan başarılı olarak İkinci Kademe Okuma Yazma Başarı Belgesini törenle aldı. Torunlarıyla geldiği törende bir hayli duygulanan Fidayet Gürkan, "Allah 80 yaşımda diploma almayı nasip etti. İsteyince, Allah da yardım ediyor" diye konuştu. Fidayet Gürkan diplomasını almasının ardından Açık Öğretim Ortaokulu'na da kaydını yaptırdı. Gürkan, "Okumanın ve öğrenmenin yaşı yok" dedi. Eskiden imkanların kısıtlı olması nedeniyle okumanın güç olduğunu dile getiren Gürkan, gençlere şöyle seslendi: "Gençler derslerine çalışsın, dirayetli ve sabırlı olsun."

50 BİN KADIN ÖĞRENDİ
Türkiye'nin en çok göç alan illerinin başında gelen Antalya'da kadın okuma yazma oranı ciddi bir sorundu. Ancak Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nün konuyla ilgili ciddi çalışmalarıyla yaklaşık 50 bin kadın okuma yazma öğrendi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Antalya'da 2009 yılında 60 yaş üstü 38 bin kadın okuma yazma bilmezken, bu sayı 2015'te göçe rağmen 16 bine geriledi. Antalya, TÜİK verilerine göre okuma yazma bilme oranında zirvede yer aldı.
BİZE ULAŞIN