İlk hedef her alanda katma değer sağlamak

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, ilk hedeflerinin Mersin olarak her alanda katma değer yaratmak oluşturmak söyledi

İlk hedef her alanda katma değer sağlamak
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin'in potansiyelini, hedeflerini ve yapılması gerekenleri anlattı. İlk hedefin her alanda katma değer yaratan bir kent oluşturmak olduğunu belirten Aşut, yaş ortalamışı 30'un altında dinamik bir nüfusun olduğunu hatırlatarak, "Bu potansiyeli iyi değerlendirerek, hedefe emin adımlarla ilerlemeliyiz" dedi.

GELECEĞE YÜRÜYOR
Düşük teknolojili bir üretimle geleceğe sağlam adımlarla yürünemeyeceğini kaydeden Aşut, "Tek bir sektöre bağlı kalarak da ayakta duramayız. Bundan dolayı Mersin olarak ekonomi stratejimizin iki bacağı vardır. Birincisi potansiyeli olan yeni sektörleri büyütmek ve sektörel çeşitliliği sağlamak. İkincisi ise tüm sektörlerimizde katma değer yaratmak. Aksi takdirde refah toplumu yaratamayız. Bunun da çağımızda birkaç yolu var ve MTSO olarak önümüzdeki günlerin tüm projelerini bu stratejiye uygun planlıyoruz" diye konuştu.

KALİTELİ İNSAN KAYNAĞI
Teknolojinin, üretimin ve ekonominin içerisinde daha çok yer almasını sağlamak için endüstri 4.0'ın farkındalığını oluşturmaya başladıklarını kaydeden Aşut, "Yakın zamanda bu konu ile ilgili çok ciddi ve büyük bir projeyi hayata geçireceğiz.
Ar-Ge, inovasyon, yani her alanda yenilikçilik odak noktamız olmalıdır. Markalaşma ve kurumsallaşma ise ekonomisi KOBİ'lere dayanan bir ekonomi işçin hayati konulardır. Ve elbette tüm bunların odak noktası olan kaliteli insan kaynağı ve bunun da temeli olan eğitim" şeklinde konuştu.
MTSO olarak eğitim kapsamında 2 önemli uygulamayı devreye soktuklarını söyleyen Aşut, birinci uygulamanın KOBİ
Akademi olduğunu belirterek, "Bu uygulama muhasebeden iş kanunlarına, SGK bildirgelerinden kurumsallaşmaya kadar birçok eğitimi yeni girişimcilere veriyoruz. Amacımız ise yeni kurulan şirketlerin, kapanan şirketler arasına girmemesi" diye konuştu.
İkinci eğitim projesinin ise Sanayi Akademi'si olduğunu aktaran Aşut, "Burada ise var olan sanayi kuruluşlarımızın ikinci ya da üçüncü nesil yöneticilerini veya yönetime geçecek olan yeni kuşakları eğiterek, geleceğin sanayicilerini yetiştirmektir" dedi.
BİZE ULAŞIN