Kızları Dilek hep yaşayacak

Kızları Dilek’i 3 yıl önce kanserden kaybeden Çoban ailesi, önce ‘Dilek Çeşmesi’ ile şimdi de ‘Dilek Ormanı’ ile kızlarının adını yaşatıyor

Kızları Dilek hep yaşayacak
Burdur'un Karamanlı ilçesinde yaşayan emekli polis memuru Süleyman Çoban ve eşi Fatma Çoban, kanser nedeniyle 36 yaşında vefat eden kızları Dilek'in adını yaşatmak için 'Dilek çeşmesi' yaptırıp, 'Dilek ormanı' oluşturdu. Evlat özlemi çeken anne ve baba, kızlarının ismini yaşatmak için yaptırdıkları çeşmeye ve oluşturdukları ormana 'Dilek' adını verdi. Çeşmenin ve ormanın yaşlı bir dilek ağacının yanında olması nedeniyle yöre halkı da 'Dilek' ismini benimsedi. Vatandaşlar 'Dilek ağacına' bez bağlayarak dilekte de bulunuyor.

SU İÇİLSİN DUA EDİLSİN
Süleyman Çoban, kızının sağlığında çeşmenin olduğu alanda tarlada çalışan işçileri görerek, bölgede su olmaması nedeniyle zorluk yaşadıklarını fark ettiğini, Muhtar Cahit Özçoban'ın onayıyla kızının ölümünden 3 gün sonra buraya çeşme yaptırdığını anlattı. Baba Çoban, "Dilek'imin adını yaşatmak için eşimle birlikte bu fedakarlıkları gösteriyoruz" diye konuştu. Anne Fatma Çoban ise "Buraya gelen onun suyundan içsin, duasını etsin ve dilek ağacında ismi yaşasın istedik. Allah izin verirse ölünceye kadar bu ağaçlara bakacağım. Dilek de sağlığında yeşili, ormanı, yardım etmeyi çok severdi" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN