Şirin tatil beldesi Kızkalesi hazır

Mersin’in turizm beldesi Kızkalesi, deniziyle, kumsalıyla, işletmecisiyle ve esnafıyla yaza hazır. Turizmciler, yerli ve yabancı turistleri tatil için Mersin’e bekliyor

Şirin tatil beldesi Kızkalesi hazır
Güneşi, 321 kilometrelik sahili, 108 kilometrelik doğal kumsalı, mavi bayraklı sahilleri ve birbirinden güzel tarihi yapıtlarıyla Akdeniz'in incisi Mersin'de, yaz sezonu hazırlıkları tamamlandı. Yerli ve yabancı turistleri bekleyen Mersin'de, en gözde yer olarak Kızkalesi göze çarpıyor. İlginç hikayesi, muhteşem görüntüsü ve kusursuz çevre düzenlemesiyle Kızkalesi'nde hedef, bu yıl turist akınına uğramak.
Doğal ve tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatan Mersin'de tatil denince ilk akla gelen yer Kızkalesi. Erdemli'de yer alan ve kıyıdan yaklaşık 200 metre açıkta bulunan, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren Kızkalesi'nde, sahil düzenleme, altyapı, otopark, tarihi ve turistik mekanların temizliği ve ışıklandırma gibi çalışmalar gerçekleştirilerek yaza hazır hale gelindi.

"TURİSTLERİ BEKLİYORUZ"
Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Kızkalesi'nin Mersin'in çok ziyaret edilen bölgelerinin başında geldiğine dikkat çekerek, "Yabancı turist sayısı geçen yıl yaşanan bazı olaylardan dolayı biraz düşse de, çevremizdeki illerden daha canlıyız. Müşteri potansiyelimiz, hitap ettiği kesimin geniş olmasından dolayı çok yüksek. Doğu ve Kuzey illerinden çok sayıda yerli turist tercihini Kızkalesi'nden yana kullanıyor. Okulların kapanmasıyla açılan turizm sezonunda bir patlama bekliyoruz. Bu yıl yabancı turistin de akın etmesini umuyoruz" dedi.
Mersin'de hava şartlarından dolayı tatil sezonunun 3 ayla sınırlı kalmadığını belirten Çalışkan, "Yılın 9 ayı hava turizmciden yana ancak Kızkalesi'nde tatil 3 ay sürüyor. Biz bunu 9 aya çıkarmak istiyoruz. Çünkü burada 4 mevsimi bir arada yaşamak mümkün. İlerleyen dönemlerde bölgeye sosyal ve spor faaliyetleri yapılabilecek projelerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu sayede futbol takımlarımız da burada hem tatil hem kamp yapabilir" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN