Antbirlik vurgunu

ANTBİRLİK’te yapıldığı iddia edilen yolsuzlukla ilgili rapor ortaya çıktı. Raporda, milyonlarca liralık vurgun yapıldığı öne sürülüyor

Antbirlik vurgunu
Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Birliği'nde (ANTBİRLİK) yaşanan yoğun şikayet üzerine bir süre önce yönetim değişiminin ardından hesaplarda müfettiş incelemesinde milyonlarca lira yolsuzluk ortaya çıktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Şakir Engin Yüksel ve müfettiş Bülent Yıldız'ın aylar süren incelemesinin ardından 265 sayfalık rapor ortaya çıktı. ANTBİRLİK Başkanı Abdullah Balaban'ın görevden alınmasının ardından hazırlanan rapor adli makamlara da ulaştırıldı.

YANGIN İNCELENMEDİ
Raporda, 15 Ekim 2015 tarihinde pamuk dolu depolarda yangın olayının gerçekleştiği, yangının sebebinin bulunamadığına yer verildi. Yangında güvenlik kameralarının olmamasına da dikkat çeken müfettişler, adli soruşturma yapılmasını istedi. Raporda hayali çiftçilerin pamuk üretip ANTBİRLİK'E teslim etmiş gibi gösterilip, üretim pamuk belgelerini ise Abdullah Balaban'ın oğlu Haşim Balaban ile gelini Emel Balaban'ın bankalardan tahsis ettirdiği belirtildi. Raporun bir ayrıntısında, depoda çıkarılan yangında 100 ton pamuk yanmışsa, bin ton pamuk yanmış gibi gösterildiği, olayı soruşturan müfettişlere ise yetkililerin, "Aldığımız pamuklar yangında kül oldu" dedikleri kaydedildi. Müfettiş raporunda Balaban'ın akrabaları ve geçici işçiler olmak üzere 176 kişinin hayali olarak kooperatife üye yapıldığı yer aldı. Hayali çiftçilerin seçimlerde Balaban'a oy verdiğine dikkat çekildi. Raporda Abdullah Balaban'ın göreve başladı tarihte ANTBİRLİK'in kasasında 50 milyon lira olduğu, görevden uzaklaştırıldığında ise birliğin 60 milyon lira borcu olduğu kaydedildi. Raporda Balaban'ın akrabalarına ve çevresindekilere 2014 yılında 5 milyon 807 bin 199 lira ANTBİRLİK'TEN nakit kredi ödemesinin yapıldığı, bunun karşılığında bugüne kadar sadece 1 milyon 252 bin liranın tahsil edildiği kaydedildi.

ALINAN ARAZİLER
Müfettişler raporunda Haşim Balaban'ın muvazalı bir şekilde eşi kardeşi ve kendisi ile eşinin akrabalarının kooperatiften 'Çapa kredisi' adı altında krediler kullandığı karşılığında ise çek verdiği kaydedildi ve 3'üncü şahıslar üzerinden Belek'te alınan arazilerin olmasının araştırılması vurgu landı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
Haşim Balaban verdiği ifadede kendisine yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediği görüldü. Çekilen kredilerin faizinin ödendiğini belirten Balaban, "Krediler ile arazi aldım. Faizini ödüyorum. Herhangi bir usulsüzlük yok" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN