Yörük geleneğini sürdüreceğiz

Elmalı’da halkla bayramlaşan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Yörük geleneklerini sürdüreceklerini söyledi

Yörük geleneğini sürdüreceğiz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Elmalı Belediyesi Kültür Merkezi'nde, AK Parti İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Antalya'da büyük projeler gerçekleştirdiklerini, ulaşımın önündeki engelleri kaldırdıklarını belirten Çavuşoğlu, "Bir yerde tarım varsa o ürünlerin dünya piyasasına kolayca girebilmesi lazım. O yolların açık olması, engeller varsa kalkması lazım. En son Rusya ile domates hariç tüm engelleri kaldırdık. Domateste hala soru işaretleri var ama meşhur oldu, domatesin de reklamı oldu" diye konuştu.

ULAŞIMA BÜYÜK ÖNEM
Korkuteli-Elmalı arasında yapılan otobandan batı ilçelerinin yararlanabileceğini ifade eden Çavuşoğlu, Antalya merkez ve ilçelerinde yapacakları projeleri anlattı. Antalya'nın batısına üçüncü havalimanını kazandıracaklarını bildiren Çavuşoğlu, sağlık ve alternatif turizme çok önem verdiklerini belirtti. Batı ilçelerinin göletler şehri olduğunu, sulama projelerine önem verdiklerini belirten Çavuşoğlu, DSİ aracılığıyla tüm projeleri birlikte gerçekleştirdiklerini vurguladı.

YÖRÜK GELENEKLERİ
Çavuşoğlu, her bayramda ilçelerde olduğunu, babasının yayladaki evine kendisinin gidemediğini ancak kızını gönderdiğini belirterek, "İnşallah önümüzdeki haftalarda bir hafta sonu gideriz yaylamıza. Yaylada da Yörük geleneklerimizi devam ettiriyoruz. Babamın 2 bin civarında koyunu, kuzusu, keçisi var. Bunlar ticari değildir, Yörük hayatını devam ettirmek içindir. Kışın 500- 600 civarında oluyor, bakması zor. Yazın yavrulamayla kuzular, oğlaklar iki bine çıkıyor. Bazıları çift yavruluyor. Ömrümüz yettikçe bu geleneğimizi, örfümüzü sürdüreceğiz" dedi. Bakan Çavuşoğlu daha sonra Korkuteli'deki bayramlaşma törenine de katıldı.
BİZE ULAŞIN