Çöl sıcakları geldi

Antalya çöl sıcaklarının etkisi altına girdi. 40 derece sıcaklıkta asfalt eridi. Hafta sonu sıcaklık 44 dereceye ulaşacak

Çöl sıcakları geldi
Yaz sıcakları bayramın hemen ertesinde zirve yaptı. Meteoroloji yüksek sıcaklık uyarısında bulundu. 40 dereceyi bulan ve Libya üzerinde gelen çöl sıcağı bugün başlayıp pazar gününe kadar etkisini gösterip Akdeniz sahil kuşağını etkisi altına alacak. Antalya Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Antalya'da hafta sonu sıcaklık 44 dereceyi bulacak.

REKOR SICAKLAR GELİYOR
Özellikle Cumartesi günü termometrelerin 44 dereceyi göstererek rekor kırması bekleniyor. Bu tarih aralığında en yüksek sıcaklık bugüne kadar 40 derece olarak kaydedilmişti. Bu tarih aralığında ortalama sıcaklık ise 21-33 derece seviyesinde. Sıcaklık rekoru kırılacak bölgelerin başında 44 derece ile Serik ilçesi ve Belek turizm bölgesi geliyor. Her iki bölgede de termometreler cuma ve cumartesi günleri 44 dereceyi gösterecek.

ASFALT DAYANAMADI
Kentte bazı cadde ve sokaklardaki asfaltın erimesi de dikkat çekti. Bazı vatandaşların denize yakın caddelerde güneşten korunmak için plaj şemsiyesiyle önlem aldığı görüldü. Hava sıcaklıklarının artmasına paralel olarak orman yangını riski de arttı. Ormancılar teyakkuz haline geçti.

KALP SAĞLIĞINA DİKKAT
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erdal Durmuş, yaz aylarında kalp sağlığının korunmasına dikkat çekti. Dr. Durmuş, "Ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılmalı. 2-2.5 litre su tüketmeye özen gösterilmeli. Özellikle güneşin dik olduğu saatlerde dışarıda bulunulmamalı. Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmeli. Alkol tüketiminden uzak durulmalı, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde alkol alınmamalı" uyarısını yaptı.

CİLDİNİZE ÖNEM VERİN
Cildiye Uzmanı Dr. Şeyma Yılmaz da, yaz aylarının başlamasıyla birlikte güneş ışıklarının zararlı etkileri konusunda uyarılarda bulundu. Deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında korunmasız zararlı güneş ışınları geldiğini belirten Dr. Yılmaz; "Güneşlenirken en az 30 koruma fakto¨rlu¨ kremler kullanılmalı. Çocukların gu¨nes¸ten korunması, ileri yaşlarda gelişebilecek deri kanserlerinin o¨nlenmesi açısından çok o¨nemlidir" dedi.
BİZE ULAŞIN