Siber polis sanal devriyede

Antalya Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bilişim dünyasında yaptığı ‘sanal devriye’ ile suçlulara göz açtırmıyor

Siber polis sanal devriyede
Bilişim teknolojileri kullanılarak işlenen suçları soruşturan ve 'sanal devriye' olarak da anılan Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, internet ortamında suçlulara karşı etkili müdahale yürütüyor. Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele gibi şube müdürlüklerinin yaptığı kritik operasyonlarda ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesinde kilit rol oynayan siber polisler, 7 gün 24 saat çalışma esasıyla sanal ortamda vatandaşın güvenliği için çabalıyor.

7 GÜN 24 SAAT GÖREVDELER
Aynı zamanda Türkiye'nin tek kadın Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olan Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Emine Akbaş, suçun oluşmasını önleme, suç oluştuktan sonra suçu araştırma ve delilleri inceleme gibi görevleri bulunduğunu belirtti. Sosyal medya üzerinden işlenen hakaret, terör örgütü propagandası gibi suçları da araştırdıklarını ifade eden Akbaş, Türkiye'deki sosyal medya kullanımının yüzde 85'lere ulaştığına dikkati çekerek, "Oran bu kadar yüksek olunca insan yoğunluğunun oluştuğu bir platformda suçun oluşmaması mümkün değil. Devletin kolluk gücü olarak sanal devriye görevimizi yerine getiriyor ve suçlar işlenmeden önlenmesi, suç işlendikten sonra tespit edilmesi ile adli tahkikatın başlanması yönünden 7 gün 24 saat görevimizin başındayız" dedi.

ANINDA MÜDAHALE
Kendilerine ulaşan her ihbarı değerlendirdiklerini anlatan Akbaş, vatandaşların sosyal medyadaki suçlulara yönelik kendilerine büyük destek verdiğini vurguladı. İlginç olaylarla da karşılaştıklarına dikkati çeken Akbaş, "Bir kişi ilaç içerek intihar ettiğini sosyal medyadaki hesabından paylaşıyor. Arkadaşlarımız bunu görüp bana iletti. Hemen şahsın kimlik bilgilerine ulaşarak adres tespitini yaptık. Olay yerine yakın birimlerle temasa geçip hayatta kalmasını sağladık. Bir insan hayatının kurtulmasına yardımcı olmak çok mutlu ediciydi" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN