Bayar yine cezaevinde

Bayar yine cezaevinde

FETÖ’nün firari kasası Nevzat Ayvacı’nın damadı, ATSO eski Meclis Başkanı İzzet Bayar ikinci kez tutuklandı. Akdeniz Üniversitesi’nden biri profesör üç kişi ise gözaltına alındı

  • Akdeniz
  • Salı 05.07.2017
FETÖ soruşturması kapsamında 6 Nisan 2016'da ortadan kaybolan ve 21 Temmuz'da saklandığı yayla evinin çatı arasında yakalanıp tutuklandıktan sonra ilk duruşmada tahliye edilen örgütün kasası firari Nevzat Ayvacı'nın damadı ve dönemin ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar, ikinci kez tutuklandı.

2. KEZ TUTUKLANDI
22 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanan ve 16 Aralık 2016 tarihinde mahkemece tahliye edilen İzzet Bayar bu kez 'Kimse Yok Mu Derneği'ne üye olmaktan tutuklandı. Bayar önceki gün yeniden hakim karşısına çıktı. 8 saat ifade veren Bayar, derneğe kendisinin bilgisi olmadan üye kaydedildiğini söylemesine rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı. Bayar, derneğe 2007'de haberi olmadan üye yapıldığını ve 2009'da haberi olmadan çıkarıldığını iddia etti. Bayar, FETÖ soruşturması kapsamında 6 Nisan 2016'da "Umreye gidiyorum" diyerek ortadan kaybolmuştu.

ÇATIDA YAKALANMIŞTI
Bayar, 21 Temmuz 2016'da Korkuteli'de kayınpederi Ayvacı'ya ait yayla evinin çatı arasında saklanırken KOM ekipleri tarafından düzenlenen gece operasyonu ile yakalanıp tutuklandıktan sonra ilk duruşmada tahliye edilmişti. KOM ekipleri tarafından yapılan ilk sorguda İzzet Bayar'ın, darbe olacağını haber aldıktan sonra Korkuteli'ye geldiği ortaya çıkarılmıştı. Bayar, ilk yakalandığında gazetecilerin "Neden gözaltına alındınız?" sorusuna ise, "Bilmiyorum, bakalım içeride neden gözaltına alındığımı öğreneceğiz" diye cevap vermişti. İzzet Bayar ile birlikte 'Kimse Yok Mu Derneği' üyesi ve yöneticisi olduğu ileri sürülen E.K, G.C, M.G. ve R.Ö. de aynı suç kapsamında çıkarıldıkları adli makamlar tarafından tutuklanarak ceza evine gönderildi.

PROFESÖR YAVUZ GÖZALTINDA
Öte yandan bir süre önce KHK ile görevden alınan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz ile AÜ Kütüphane Daire Başkanı Nevzat Taban ve AÜ eski Personel Daire Başkanı Hüsnü Gülez de gözaltına alındı. Ali Aydın Yavuz, bazı profesör, doçent ve bürokratların FETÖ'cü olduklarını iddia ederek şikayette bulunmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kızı Sümeyye ve oğlu Bilal Erdoğan'a sosyal medyada hakaret etmişti. Personel Dairesi eski Başkanı Hüsnü Gülez, cezaevinde olan eski rektör İsrafil Kurtcephe'nin fuhuş pazarlığı kasetinde kullanılan cihazları temin ettiği iddiasıyla da gözaltına alınmış, sonrasında serbest bırakılmıştı.
BİZE ULAŞIN