Antalya’yı istediler

Antalya’da 60 yıldır süren miras davasında 300 dönüm arazinin sahipleri tapularını istedi. Bin mirasçı dedelerinin torunlarını veraset ilamına çağırdı

Antalya’yı istediler
Antalya'da dedelerinden kalan arazilerin mirasçıları olduğunu öne süren bin kişi bir araya geldi. Osmanlı döneminde 1800'lü yıllarda Antalya'nın bugünkü Serik ilçesi Cumali Köyü'nde yaşayan padişaha yakın olan Ömer ve Süleyman Ağa kardeşler ile amca çocukları Zeynel Ağa ve bu kişilerin çocukları arasında evlilikler yaşadığı belirtilen Arap Süleyman'ın mirasçıları, dedelerinden kaldığı öne sürülen arazilerini geri alabilmek için hukuki mücadele veriyor. Antalya'nın en değerli arazilerinin de içinde olduğu davayla ilgili olarak, mirasçılar adına hukuki işlemleri yürüten Keleşoğlu Danışmanlık yetkilileri ve avukatlarıyla mirasçılar, bir toplantı düzenledi. Arazilerin toplamının 300 bin dönüme yakın ve milyarlarca lira değerde olduğu belirtildi.

60 YILDIR SÜRÜYOR
Keleşoğlu Danışmanlık firması sahibi Faruk Keleş, "Ömer ve Süleyman Ağa iki kardeş ve amca çocukları Zeynel ağa. Kadı Abdurahman Paşa da damat. Kadı Abdurahman'ın malı zaten mirasçıları bilinemediği için hazineye geçmiş. Antalya'da iki Süleyman Ağa var. Arap Süleyman Meltem Mahallesi'nde yerleri olan insan. Ömer Ağa'nın kardeşi Süleyman Ağa'nın çocukları da Arap Süleyman'ın çocuklarıyla evlilikler yaşıyor ve Meltem, Doğu Garajı gibi yerlerde bunlar da bu şekilde mirasçı oluyor" dedi. Bugüne kadar mirasçıların yanlış hukuki süreç izlediğini anlatan Keleş, "İnsanlar davaya müdahil olurken ölenlerin veraset ilamını çıkarıp davalara hiçbir şekilde müdahil etmemişler" diye konuştu. Mirasçıların hak iddia ettiği araziler üzerinde kamu binaları, turistik tesisler, evler ve okullar gibi binlerce bina bulunuyor. Tapuların mirasçılara tescil edilmesi halinde binlerce kişi yeniden dava açmak zorunda kalacak veya evler ile arazileri ellerinden gidecek.

KENTİN TANINMIŞ AİLELERİ
Keleş, davaların 60 senedir sürdüğü ve Serik, Meltem Mahallesi, eski Adliye, Cam Piramit, Doğu Garajı, Burdur yolu, Havalimanı gibi alanlarda toplamda 300 bin dönüme yaklaşık bir mirasın söz konusu olduğunu belirtti. Keleş, eski belediye başkanı Selahattin Tonguç ve Tonguçlar, Sabur, Selekler gibi Antalya'nın tanınmış ailelerinin mirasçı olduklarını dile getirdi. Keleş, mirasçıların isim tahsislerini ve mirasçılık belgeleri ile veraset ilamlarını doğru çıkarmaları halinde 45 gün içinde tapu dairelerine başvurarak adlarına tapuları tescil ettirebileceklerini vurguladı.
BİZE ULAŞIN