Gizemli mağara

Gizemli mağara

Finike’de bulunan ve yöre halkınca 2 Alman dalgıca mezar olduğu için ‘uğursuz’ olarak nitelendirilen Suluin mağarası bilim adamlarının ilgi odağı

  • Akdeniz
  • Perşembe 14.07.2017
Antalya'nın Finike ilçesinde bulunan Suluin Mağarası'nın sınırları bilinmiyor. 90'lı yıllarda ABD'li sualtı araştırma ekibinin dalış yaptığı ve 122 metreye indiği gizemli mağarada, dalış yapan Alman bir çift ise hayatını kaybetti. Yıllardır gizemini koruyan Suluin Mağarası'na sadece profesyonel dalgıç ve araştırmacılar dalış yapabiliyor.

MAĞARA GİDEREK GENİŞLİYOR
Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, kendilerinin 50 metreye kadar inebildiklerini söyledi. Gökoğlu, "Avrupa'nın bilinen en geniş ve en derin mağarası. Girişi aşağıya doğru genişleyerek giden bir mağara" diye konuştu. 2000'li yılların başında yaptıkları dalışlarda 50 metreye kadar inebildiklerini anlatan Doç. Dr. Gökoğlu, "Biz daldığımız zaman aşağıda kemikler gördük. Kemikler dokunduğunuz an dağılıyordu. Ayrıca seramik kırıkları gördük. 40 ile 50 metre arasında adeta perde şeklinde sarkıtlar var. Bu, o mağaranın bir dönem kuru dönem yaşadığını gösteriyor. 50 metreye indik ama ışıklarımızla 70-80 metreyi de görebiliyorduk. O derinlikte su çok berrak ve turkuvaz renkte" dedi.

UÇAK BİLE GİREBİLİR
Mağaranın gizemini çözebilmek için jeologlar, arkeologlar, antropologlar ve biyologların bir arada çalışması gerektiğini de vurgulayan Doç. Dr. Gökoğlu, "Mağaranın içinde canlı olarak sadece planktonlar var. Şunu söylemeliyim 61.66 metre uzunluğunda, 25,6 metre genişliğinde ve 12.2. metre yüksekliğinde olan Concorde uçağını soktuğunuz zaman içeri girebilecek kadar geniş bir mağara" dedi.
BİZE ULAŞIN