Aynı canı paylaştılar

Aynı canı paylaştılar

Isparta’da Gülperi Başkale, 5 yıldır böbrek yetmezliği tedavisi gören eşi İsa Başkale’ye evlilik yıl dönümlerinde böbreğini verdi

Isparta'da yaşayan, 28 yıllık evli Başkale çifti, alışılmışın dışındaki sevgileriyle tüm çiftlere örnek oldu. Isparta'nın Sütçüler ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürü olarak görev yapan 54 yaşındaki İsa Başkale'ye yaklaşık 5 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi koyuldu. Böbrek nakli kararının verilmesi üzerine Başkale'nin 28 yıllık hayat arkadaşı 45 yaşındaki Gülperi Başkale, her şeyini paylaştığı eşine böbreğini verme kararı aldı. Başkale, eşine evliliklerinin 28'inci yıl dönümünde böbreğini vererek, hayata tutunmasını sağladı.

GÖNLÜMÜN SULTANI
Eşini 'gönlümün sultanı' ifadesiyle nitelendiren İsa Başkale, "Tahliller yapıldı. Tarih belirledik, evlilik yıl dönümümüze rastladı. Benim için anlamlı bir hediye oldu" dedi. Herkese organlarını bağışlaması mesajı veren Başkale, "Öldükten sonra organlar toprakta çürüyecek. Organ verecek olanların sıhhatim kaybolur mu diye endişelenmesine gerek yok" dedi. Eşine bir böbreğini bağışlayan Gülperi Başkale de "Şimdi eşimle bir can paylaşıyoruz. Çok mutluyuz. Üç çocuğumuz var. Onlar da çok sevindiler. Onlar da vermek istediler. Ben buna izin vermedim. 'Önce ben veririm olmazsa siz verirsiniz' dedim. Çok mutluyuz" şeklinde konuştu. SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu da "Hastalarımız bilinçlendikçe organ bağışı daha fazla artıyor. Canlı verici uygulaması Türkiye'de çok fazla sayıda yapılıyor. İnşallah daha da fazla olur" dedi.
BİZE ULAŞIN