Engelliye özel plaj

Engelliye özel plaj

Geçen hafta tahrip edilen Konyaaltı sahilindeki ‘Engelsiz Plaj’ düzenlenen törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı, bir tek zihinlerdeki engeli kaldıramadıklarını söyledi

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyaaltı sahiline yaptırılan engellilere özel 'Engelsiz Plaj' açıldı. Plaj, bayramdan önce hizmete açılmış ancak geçen hafta kimliği belirsiz kişiler tarafından engellilerin kullandığı asansör, duş ve diğer üniteler tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmişti.

ENGEL OLMAYIN YETER
Plajın hizmete açıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Engelsiz Antalya' hedefleri doğrultusunda hizmet üretmeye çalıştıklarını söyledi. Bazı kesimlerin konuyu istismar etmelerine rağmen Antalya'nın menfaatleri doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Türel, "Engelli projesi denilince bizim için akan sular duruyor. Birkaç gün önce plajın engelli asansörü birileri tarafından parçalandı. Bizim engelli kardeşlerimizden ne istersiniz? Hizmetlerimizi engellemek isteyebilirsiniz ama engellileri engellemeyin. Canilerin verdiği zararı giderdik. Artık burayı kamera ile gece gündüz denetliyoruz" dedi.

HER TÜRLÜ KONFOR VAR
Yaptıkları çalışmalarla engelleri kaldırmaya çalıştıklarını ancak zihinlerdeki engeli bir türlü kaldıramadıklarını ifade eden Başkan Türel, "Engelli vatandaşlarımız, zemin üzerinden engelsiz bir şekilde denize ulaşabiliyor. Engellilerimiz deniz içine kadar asansör sayesinde, görevlilerimiz eşliğinde denizden faydalanabiliyor. Her türlü konfor düşünüldü. Engelli bireyimizin aracıyla 360 derece dönebileceği soyunma kabini, uluslararası standarttaki 7 santimetrelik eğimi bile düşündük. Engelli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu. Türel, gelecek yıl da Lara ve Sarısu sahillerinde engelsiz plajlarını hayata geçireceklerinin müjdesini verdi. Türel, ihalelerde taliplisi çıkmayan Konyaaltı Sahil Projesi'ni belediye olarak 2018 yılına kadar kendilerinin yapıp tamamlayacağını da açıkladı. Açılışa katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu da, engelliler için önemli bir hizmetin daha hayata geçirildiğini söyledi. Türkiye'de son 12 yıldır kamu başta olmak üzere her alanda engellilerle ilgili çok önemli mesafe alındığını kaydeden Karaloğlu, "Antalya'ya tatile gelen veya kentte yaşayan engelliler için önemli bir hizmetin açılışını yapıyoruz. Bu tür hizmetler kentimizin yaşam kalitesini yukarıya çekecek, çünkü onların hayatlarını kolaylaştırıyor. Gece vardiyası dahil gerekli tüm önlemler düşünülmüş" ifadelerini kullandı.

HİZMETE TEŞEKKÜR ETTİLER
Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Başkanı Mehmet Karavural da, 17 yıllık deniz hasretlerinin son bulduğunu kaydetti. Engel Tanımayanlar Spor Derneği Başkanı Özkan Gönenç, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Rahim Ezgi ve Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural ise engellilere yönelik hizmetlerinden dolayı Türel ve ekibine teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN