Narenciye FETÖ kurbanı

Karakaş Narenciye Bahçesi’nin son hali görenlerin içini acıtıyor. Kuruyan ağaçları göstererek isyan eden mahalleli, “Portakalları toplamayı biliyorlar ama ağaçları bile sulamıyorlar” diyor

Narenciye FETÖ kurbanı
Antalya'da Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Portakal Çiçeği Bulvarı'ndaki 61 dönümlük Karakaş Narenciye Bahçesi, FETÖ kurbanı oldu. Bahçenin son halini görenlerin yüreği sızlıyor. İlk olarak 2007'de ihaleyle işletmeciye verilen ve 1'inci derece doğal SİT alanı bahçenin kaderine terk edildiğini belirten mahalle sakinleri duruma tepki gösteriyor. Mahalleli, bir ağaç için fırtınalar koparan çevrecilerin duyarsızlığına isyan ediyor.

TOPLAYIP GİTTİLER
Bahçenin kiracısının 2016 yılında FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklandığını söyleyen bölge sakinlerinden Mustafa Şeker, o günden beri bahçenin sulanmadığını belirtti. Şeker, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü sadece gelip portakalları topladı. Bahçede damla sulama sistemi var ancak gelip bir düğmeye basmadılar. Sistemi açıp ağaçları suya kavuşturamadılar. Bu nedenle ağaçlar kurumaya başladı. İlgisizlikten kuruyan bahçe iş işten geçtikten sonra gözyaşlarımızla bile yeniden yeşeremeyecek" dedi. 2012 yılında gençleştirme gerekçesiyle yüzlerce ağaç kesildiğini anlatan Mustafa Şeker, "2013'te kesilen ağaçlar yerine fidan dikildi ancak tutmadı, 2016'da yeniden dikildi. Sulanmayınca fidanlar yine gelişmedi. Şimdi kurumak üzereler. Eskiden yemyeşil ve ağaçlık olan bahçe şimdi sararmış durumda. Bahçeyi vakfeden Hüsnü Karakaş'ın kemiklerini sızlatıyorlar" şeklinde konuştu. Şeker, mahalle sakinlerine bahçenin anahtarının verilmesi durumunda bahçenin bakımını yapabileceklerini ifade etti.

DURUMLA İLGİLENEN HİÇ KİMSE OLMADI
Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nü aradıklarını ancak kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini iddia eden Şeker, "Yeniden ihaleye çıkartılacağını ve Ankara'dan onay beklendiği duyduk. Ancak ağaçlar ihaleyi beklemez" ifadelerini kullandı. Önceki kiracının bahçeye sadece ticari bir işletme olarak baktığına dikkat çeken mahalle sakini Şeker şunları söyledi: "Kiracı bahçeyi adeta depo olarak kullandı. Bahçe amacının dışına çıktı. Burada yapılması gereken bahçenin eskiden olduğu gibi Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmesidir."
BİZE ULAŞIN