Şehitlere saygısızlık

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne denk gelen tarihte CHP’li belediye tarafından oryantalli şenlik düzenlenmesi büyük tepki çekti

Şehitlere saygısızlık
Isparta'nın Yenişarbademli ilçesinde 15 Temmuz haftasına rastgelen şenlikte dans programı içinde yer alan oryantal gösterisi sosyal medyada tepkilere neden oldu. Yenişarbademli ilçesinde CHP'li belediye tarafından bu yıl 9'uncu Pınargözü Şenlikleri 16 Temmuz Pazar günü gerçekleştirildi. 9 saat süren program kapsamında dans ve oryantal gösterisi sunuldu. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne rastgelen gündeki şenlik programında şehitler unutulup oryantal gösterisine yer verilmesi tepkilere neden oldu.

GARİP SAVUNMA
Eleştirilere yanıt veren Yenişarbademli Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Mustafa Erdem, şenliğin 9 saatlik bir program dahilinde yapıldığını ve içinde mehter gösterisinin de yer aldığını söyledi. Şenlikte dans gruplarının gösteri yapıp konserler verdiğini belirten Erdem, "9 saatlik program Kur'an-ı Kerim okunması ve duaların edilmesiyle başladı. Bir gün öncesinde demokrasi nöbeti tutuldu. Birileri bir şey yazmış dansöz oynattılar diye. Niye sadece buraya takılıyoruz. İki muhalif tepki vermiş. Orada pozitif tepkiler de var. Onlar niye görülmüyor? Biz orada tek dansöz çıkarıp oynatmış değiliz. Daha önceden planmış bir program ve Belediye Meclis kararlarıyla alındı. Vali beyin tavsiyesiyle programı 16 Temmuz'a aldık. Geçen sene 15 Temmuz'daydı şenlik, iptal edilmişti" dedi.

SOSYAL MEDYA AYAKLANDI
Sosyal medyada gösteriye ilişkin fotoğrafların yayınlanmasını ardından tepkiler çığ gibi büyüdü. Tepkilerde, "Yenişar'ın kültürünün neresinde dansöz oynatmak var. 15 Temmuz'un seneyi devriyesinde tüm yurtta şehitlerimiz için çeşitli etkinlikler yapılırken dansözde neyin nesi? Yenişar'a hiç yakışmadı. Bu programı düzenleyenleri de katkı sağlayanları da sosyal medya aracılığıyla reklamını yapanları da esefle kınıyorum. İnşallah Yenişarbademli en kısa zamanda bu zihniyetten kurtulur ve özüne kültürüne uygun yönetime kavuşur. 'Zengin ve kültürel şölen derken hangi kültürden bahsediyorsunuz?" gibi ifadelere yer verildi. Bazı kullanıcılar ise oryantal konunun saptırıldığını belediye muhaliflerinin konuyu gündeme getirdiğini ileri sürdü.

ŞÖLEN TARİHİ ÖNE ÇEKİLMİŞ
Yenişarbademli Belediyesi'nin 16 Temmuz'da gerçekleştirdiği skandal dolu şenliğin tarihinin öne çekildiği ortaya çıktı. Akdeniz Belediyeler Birliği'nin,' Akdeniz Belediyeler Birliği Üye Belediyeler 2017 Festival ve Etkinlik Takvimi' listesinin 41'inci sırasında 'Yenişarbademli Belediyesi 9. Pınargözü Kültür Şenlikleri 5-6 Ağustos 2017' yazmasına rağmen tarihin 16 Temmuz'a çekildiği belirlendi. Birlik listesinde yer alan tarih değişikliğinin ne zaman gerçekleştirildiği ise tespit edilemedi.

BİZ DANSÖZ OYNATMADIK
Şenliğin her yıl geleneksel olarak düzenlendiğini anlatan CHP'li Başkan, "Bir gün önce demokrasi nöbetine katıldık. Bir dans gösterisi olmuş 'vay efendim dansöz oynattı' deniyor. Burada nereye varılmak isteniyor. Biz dinsiz, imansız değiliz. Programın bütününe bakmak lazım. Mehter çalınmış Kur'an okunmuş. Üç dakikalık oryantal sunumu var. 'Dansöz oynattılar' diye bir sürü de fotoğraf paylaşmışlar. Hiç alakası yok. Dansöz oynatmadık, rakı sofrası kurmadık. Böyle bir şey yok. Bir bütünlük içinde bir şenlik tertipledik. Şenliğe gelmeyen kişiler başka yerlerden böyle bir yazı yazıyor. Şimdi ne yaparsın?" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN