Uluslararası oldu

Uluslararası oldu

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali tek bölümden oluşacak. Yerli yapımlar da uluslararası kategoride yarışacak

  • Akdeniz
  • Perşembe 21.07.2017
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu yıl 54'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Antalya Film Festivali'nin yarışma kısmının artık sadece uluslararası nitelikte ve tek olacağını açıkladı. Festivalin 21-27 Ekim'de düzenlenmesinin planlandığını belirten Türel, festivalin artistik direktörlüğünü film yapımcısı Mike Downey, danışmanlığını Mirsad Purivatra, Antalya Film Forum direktörlüğünü de yapımcı Zeynep Atakan'ın üstleneceğini dile getirdi.

UNESCO'YA BAŞVURU
Antalya'yı küresel sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline getirmek istediklerini söyleyen Başkan Türel, film alanında UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'na başvurduklarını kaydetti. Festivale bu yıl 'Çocuklar İçin Sinema' bölümünün ilave edildiğini anlatan Türel, ayrıca gastronomiyle ilgili filmlerin gösterileceğini ve 4 ünlü şefin hazırlayacağı tadım menüsünün katılımcılara sunulacağını kaydetti. En iyi filme 50 bin, en iyi yönetmene 25 bin euro ödül verileceğini belirten Türel, Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü olarak 10 bin euro takdim edileceğini söyledi. Türel, senaryo geliştirmede iki projeye 50'şer bin, en iyi projeye 100 bin lira verileceğini ifade etti.

TEK BÖLÜMLÜ OLACAK
Festivalle ilgili ilk döneminden bu yana önemli hedefler koyduklarını anlatan Türel, "Daha önce ulusal ve uluslararası olarak iki kategoride yarışmamız vardı. Artık film festivalimizin yarışma kısmı uluslararası nitelikte ve tek olacak. Ulusal ve uluslararası yarışmayı birleştirerek daha güçlü bir yarışma programı gerçekleştireceğiz. Tek yarışmaya yerli ve yabancı filmler katılacak. Böylece Türk sinemasının dünyaya açılmasını daha güçlü şekilde desteklemiş olacağız" dedi.

YILDIZLAR GELECEK
Film Forum Direktörü Zeynep Atakan, forumun 3 yılda büyük gelişmeler gösterdiğini, birçok sinemacının projesine destek verildiğini dile getirdi. Festival Danışmanı Purivatra ise yerli ve yabancı sinemacıların Antalya'ya gelmesini sağlamaya çalışacaklarını, önlerinde büyük bir iş bulunduğunu ancak bunu başarabileceklerini kaydetti. Artistik Direktör Downey de sanatın, sevginin yanında insanlığın en büyük göstergesi olduğunu vurguladı.
BİZE ULAŞIN