Hayata yeni bakış

Hayata yeni bakış

Antalya’da 9 ay önce açılan AMATEM’de tedavi olan 132 kişi ikinci şansa sarılarak hayata tutundu. Tedavisi devam eden 14 hastadan biri olan F.A, değişen yeni hayatını SABAH Akdeniz’e anlattı

Antalya'da Ekim 2016'da açılan Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (AMATEM) yatarak tedavi olan 132 bağımlı, sunulan ikinci şansa sarılarak hayata tutundu. Günlük ortalama 40 hastanın poliklinikte ayakta tedavi aldığı 30 yatak kapasiteli AMATEM'de, 14 hasta da yatarak tedavi görüyor. Bu hastalardan biri olan 22 yaşındaki F.A, değişen hayatını SABAH Akdeniz okurları için anlattı.

BU SÖZLER İHBAR GİBİ
Uyuşturucuyla 15 yaşında tanıştığını anlatan F.A, kullanmaya arkadaş ortamında merak sonucu başladığını söyledi. F.A, "Peynir dediler, ne olduğunu bilmeden içtik. Böylece eroin içmeye başladım. Hem kolay ulaşıyorduk, hem de fiyatı ucuzdu. Kriz denen şeyi yaşayınca ne yaptığımızın farkına varabildik" dedi. F.A'nın maddeye ne kadar kolay ulaşabildiğine ilişkin sözleri ise korkutucu: "Bir otobüse binmek kadar kolay." Doz arttıkça para yetiştirmekte zorlandığını ifade eden F.A, "Para bulamıyordum. Kötü yollara düşecektim. Arkadaşlarımın hepsi cezaevinde. Hiçbiri uyuşturucudan yakalanmadı, hepsi hırsızlık ve gasptan hapse girdi. Aşırı doz nedeniyle okuldan bir arkadaşım da hayatını kaybetti. Ben de yolun karanlık olduğunu anladım. Aileme söyledim" diye konuştu. 4 kez ayakta tedaviyi yardım bıraktığını ve her defasında maddeye yeniden başlayıp pişman olduğunu anlatan F.T, durumunu ailesine anlattığında tedavi için kendisine büyük destek verdiklerini vurguladı.

ÖNCE DETOKS YAPILIYOR
AMATEM'de görev yapan Psikolog Hakan Bulut, AMATEM'e başvuran bağımlının önce kan ve idrar tetkiklerini yaptıklarını belirtti. Bulut, "Vücutta hangi maddeler olduğunu tespit edip ona göre tedaviye başlanıyor. Hasta önce detoks bölümünde ilk krizleri atlatıncaya kadar bir refakatçi ile kalıyor. Bu süreç 4-7 gün arasında değişiyor. Yoğun kriz dönemini atlatınca, buradaki kurallara uyum sağlamaya hazır olduğunda servis bölümüne alınıyor. Halk Eğitim ile birlikte çalışıyoruz. Spor hocası geliyor her gün, spor yaptırıyor. İletişim hocası gelip iletişim eğitimi veriyor. İlaç giderek azalıyor. Son aşamada da kendi başına yürütebileceği dönemde taburcu oluyor" diyerek tedavi sürecini anlattı.

HAYALİM TEMİZ BİR HAYAT
Bugün tedavisinin birinci ayında olan F.A, geleceğe umutla bakarken sözlerini şöyle sürdürdü: "Her şeyimiz düzenli. Dışarıda yapamayacak kadar aktivite yapıyoruz. 5 senedir kitap okumamıştım, burada 2 kitap okudum. Spor yapıp satranç oynuyoruz. En önemlisi sürekli düşünecek zamanımız var ve keşkelerimizi düşünüyoruz. Gelecekle ilgili hayaller kuruyoruz. Önümde uzun bir süreç var ve bu süreyi iyi değerlendirip temiz bir hayat geçirmek istiyorum."
BİZE ULAŞIN