Antalya trafiğinin röntgeni çekildi

Antalya Emniyet Müdürlüğü kentte meydana gelen trafik kazalarının bir raporunu hazırladı. 1 yılda 70 kişinin öldüğü kazaların en önemli etkeni sürücülerin yaptığı aşırı hız ve dikkatsizlik

Antalya trafiğinin röntgeni çekildi
Antalya Emniyet Müdürlüğü kentin trafik röntgenini çekti ve bir yılda meydana gelen kazaların detaylı raporu hazırlanıp önlem reçetesi çıkarıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün 'Yıllık Trafik Araştırma-Geliştirme ve Faaliyetleri' raporunda yer alan verilere göre 2016 yılında Antalya'da 53 ölümlü, 6 bin 229 yaralamalı olmak üzere 6 bin 283 trafik kazası meydana geldi.

CUMA GÜNLERİ ARTIYOR
Kazalarda 70 kişi hayatını kaybederken, 9 bin 493 kişi de yaralandı. Rapora göre, kazalar turizm sezonunda artttı. En fazla artış ise okulların açıldığı ayda meydana geldi. Günlere göre kaza dağılımı incelendiğinde cuma günleri kazaların arttığı görülürken genelde saat 14.00-19.59 arasında yoğunlaşması dikkat çekti. Bu saatlerdeki kazalar toplam kazaların yüzde 40'ını oluşturdu. Antalya'da 20-30 yaşları arasındaki sürücülerin kazaya karışma oranlarının yüksek seviyede olması düşündürücü bulundu. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarına karışanların 3 bin 33'ü erkek ve 9 bin 917'si
Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün 'Yıllık Trafik Araştırma-Geliştirme ve Faaliyetleri' raporunda, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının en önemli sebebi 'hız kurallarına' uyulmaması olarak gösterildi. Emniyet kemeri ve kask takmamak kayıpların daha da artmasına yol açtı. İl merkezinde ölümlü yaralamalı trafik kazasına karışan sürücülerin en fazla kural ihlali, kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmama ve kavşakta geçiş hakkına uymama olarak belirlendi. Yayaların ise en çok araç hızlarını hesaplamadan ve uygun zamanı beklemeden karşıdan karşıya geçerek kuralları ihlal ettiği saptandı. kadın olmak üzere toplam 12 bin 950 kişi olduğu bildirildi.

HIZ ÖNEMLİ ETKEN
Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün 'Yıllık Trafik Araştırma-Geliştirme ve Faaliyetleri' raporunda, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının en önemli sebebi 'hız kurallarına' uyulmaması olarak gösterildi. Emniyet kemeri ve kask takmamak kayıpların daha da artmasına yol açtı. İl merkezinde ölümlü yaralamalı trafik kazasına karışan sürücülerin en fazla kural ihlali, kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmama ve kavşakta geçiş hakkına uymama olarak belirlendi. Yayaların ise en çok araç hızlarını hesaplamadan ve uygun zamanı beklemeden karşıdan karşıya geçerek kuralları ihlal ettiği saptandı.

SÜRÜCÜ İHLALLERİ
Rapora göre, Antalya'daki trafik sorunlarının en önemli parçaları sürücülerin acemiliği, aşırı hız, uykusuzluk, alkollü araç kullanımı, modifiye araçlar, kırmızı ışık ihlali ve hatalı park, seyir halinde cep telefonu kullanımı, emniyet kemerinin takılmaması, bilinçsiz motosiklet kullanımı ve kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmaması olarak belirlendi. Kurallara dikkat edilmemesinin can ve mal kaybının artmasına etki ettiği de emniyet raporunda yer alan diğer önemli bir nokta.


Berçem BELİKARA / ANTALYA
BİZE ULAŞIN