Çevreci jandarma

Çevreci jandarma

Manavgat ve Side’de jandarma ekipleri at, mypet ve motosikletin yanı sıra Elektrikli Devriye Müdahale Araçları’nı (EDMA) da kullanılmaya başladı

  • Akdeniz
  • Çarşamba 27.07.2017
Antaya'nın Manavgat ilçesinde, tatilcilerin güvenliğini sağlamak için jandarma ekipleri teknolojinin bütün imkanlarından faydalanıyor. Jandarma Komutanlığı, ekip otoları ve motosikletli devriyelerin yanı sıra, ormanlık ve araçların giremediği bölgelerde atlı turizm jandarmasıyla hizmet veriyor. Geçen yıl tek kişilik mypetler, bu yıl ise 2 kişilik Elektrikli Devriye Müdahale Araçları (EDMA) hizmete alındı.

TAMAMEN ÇEVRECİ araçlar Elektrikle çalışan ve fosil yakıtları kullanmadığı için çevreci olan EDMA'lar, Türkiye'de ilk defa pilot bölge olan Manavgat'ta kullanılmaya başlandı. Golf araçlarının modifiye edilmesiyle kullanılan araçların sürücülerine eğitim verildi. Manavgat'ın Selimiye ve Kumköy jandarma karakollarına verilen birer EDMA, motorlu araçların giremediği Antik Side'deki sahil yolunda vatandaşın ve tatilcilerin can ve mal güvenliğini sağlamak için kullanılıyor.

EN BÜYÜK AT
Side bölgesinde ayrıca Nevşehir Jandarma At Köpek Eğitim Komutanlığı'ndan (JAKEM) gelen 3 at da asayiş ve devriye hizmetlerinde görev alıyor. Alman 'Honnover' cinsi 'Selenge' adlı at, 1.83 santimetre boyuyla Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulunan en büyük at unvanını koruyor. Atlı devriye timi, ormanlık alanlar, SİT bölgeleri ve sahillerde görev yapıyor. Atlara tatilciler büyük ilgi gösteriyor.
BİZE ULAŞIN