Tüp satışına güvenlik önlemi

Tüp satışına güvenlik önlemi

Birçok ille beraber Antalya’da da kimlik bilgilerini vermeyen vatandaşlara LPG tüp satışı yasaklandı

  • Akdeniz
  • Çarşamba 27.07.2017
Antalya'da TC kimlik numarası vermeyenlere LPG tüp satışı yasaklandı. LPG tüplerinin el yapımı patlayıcı dış kabı olarak kullanılmasının önlenmesine yönelik kararın Resmi Gazete'de yayımlamasının ardından uygulama birçok ille birlikte Antalya'da da başladı.

PARA CEZASI
Uygulama kapsamında tüp bayilerinin, satış yaparken TC kimlik numaraları ya da kredi kartı bilgileri ile isim bilgisinin kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Tüp satışında boş tüpler teslim alınmadan yeni tüp teslim edilmemesi kararlaştırıldı. Uygulamaya karşı çıkan bayi ve dağıtıcılara Kabahatler Kanunu'nun 'emre aykırı davranış kabahati'nden idari para cezası kesilecek.

İKİ AÇIDAN OLUMLU
Antalya'da tüp satışı yapan işyeri sahipleri, polis merkezlerine çağrılarak karar tebliğ edildi. Uygulamaya bazı esnaf temkinli yaklaşırken vatandaşın bilgilerini verirken tedirgin olduklarını söylediler. Uygulamayı desteklediğini dile getiren tüp bayisi Doğan Gökmen, "Bu uygulamayı doğru yaparsak Antalya başka illere örnek olur. Uygulama bence doğru. Güvenliğin yanı sıra bizim işimizi ruhsatsız yapanların de bu uygulamayla sonu gelir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN