Turizmde hedef 2023 yılı

Turizmde hedef 2023 yılı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yeni görevine başladıktan sonra ilk ziyaretini Antalya’ya yaptı. Kurtulmuş rakamların sevindirici olduğunu, sektörün geçen yılki türbülansı atlattığını söyledi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, göreve gelmesinin ardından Antalya'da turizm sektörüyle ilk kez bir araya geldi. Akra Otel'de gerçekleşen Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı'na, kent protokolü ile sektör temsilcileri katıldı. Basına kapalı gerçekleşen 3 saatlik toplantının ardından açıklama yapan Bakan Kurtulmuş, göreve gelmesinin ardından sektörle ilk buluşmanın turizmin başkenti Antalya'da olduğunu belirterek, "Bakanlık olarak bir ayağımız Antalya'da olacak" mesajı verdi.

TURİZMDE ARTIŞ VAR
Turizm sektörünün Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının yüzde 12'sini, istihdamın yüzde 8.2'sini oluşturduğunu hatırlatan Kurtulmuş, "2016'da bir önceki yıla oranla turist sayısında 11 milyon, turizm gelirlerinde 12 milyar dolar gerileme oldu. Bu süreç turizm sektörünün dayanıklılığını ortaya koydu. Bu yıl ise önemli mesafeler alındı. Antalya'da 7 ayda turist sayısında yüzde 60 artış söz konusu" ifadesini kullandı. Türkiye'deki turizm sektörünün türbülanslardan etkilendiğini anlatan Bakan Kurtulmuş, "Bunu aşıyoruz. Aşmaya devam ediyoruz" dedi. Kurtulmuş, hem kış, spor ve sağlık başta olmak üzere turizm çeşitlendirmesine, hem de Çin, Hindistan ve Uzak Doğu başta olmak üzere pazar çeşitlenmesine ağırlık verileceğini sözlerine ekledi. Kurtulmuş 2023 hedefi olan 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefini hatırlattı.
BİZE ULAŞIN