Sanatın yeni merkezi

Sanatın yeni merkezi

Antalya’da Tarihi Sobacılar Çarşısı’nda yapımı tamamlanan Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi ve Ahi Evran Heykeli açıldı

  • Akdeniz
  • Perşembe 28.07.2017
Antalya'da Tarihi Sobacılar Çarşısı'nda yapımı tamamlanan Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi, Ahi Evran Heykeli ve Esnaf ve Sanatkarlar Sicil İrtibat Bürosu, törenle açıldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'nin kazanması için turisti dükkanlara taşımak gerektiğini belirterek, "Antalya'da 75 bin esnaf var. Turisti dükkanlara taşıyabilirsek hem Antalya hem Türkiye kazanacak. Hepimizin amacı, tarihi ve doğal güzellikleri dünya pazarına sunmak. Bunun için birlik ve beraberliğe ihtiyaç var" diye konuştu.

AHİ EVRAN KÜLTÜRÜ
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de el sanatlarından sobacılar çarşısındaki demirciler kültürüne, ayakkabı tamirciliğine kadar birçok mesleğin barınması için 'esnaf merkezi' oluşturduklarını söyledi. Türel, "Burası eskiye göre daha düzenli ve güvenli. El sanatlarımız, sahaflarımız, ressamlarımız bir arada. Böylelikle Ahi Evran kültürünü burada gösterebilirsek çok daha farklı bir anlayış ortaya çıkar" dedi.
BİZE ULAŞIN