Okula hünerli dokunuş

Yetiştirme yurdunda büyüyen Fatih Çavuş, hizmetli olarak geldiği okulu ressamlık yeteneğiyle değiştirdi. Çavuş’un 230 liralık boya harcayıp yaptığı resimler koridorları rengarenk hale getirdi

Okula hünerli dokunuş
Devlet koruması altında yetiştirme yurdunda büyüyen Fatih Çavuş, ressam dayısından öğrendiği ressamlığı hizmetli olarak görev yaptığı Mevlana İmam Hatip Ortaokulu'nda uyguladı. Önce Çanakkale Köşesi'nde Seyit Onbaşı rölyefiyle başlayan çalışmaları, satranç odası, Mevlana Köşesi ve mescitteki hat çalışmasıyla devam etti. Çavuş son olarak okulun anasınıfı bölümünü geleneksel Türk masal kahramanları ve çizgi film karakterleriyle donattı. Fatih Çavuş, yetiştirme yurtlarıyla 4 yaşında tanıştığını, Erzurum, Gaziantep ve İstanbul'da yetiştirme yurtlarında kaldığını anlattı.

TAŞKIRAN YETİŞİRDİ
Adıyaman'daki evleri yıkılınca yetiştirme yurduna gitmek zorunda kalan Remzi Taşkıran da hayata resim yaparak tutunmuştu. 11 sergi açan ve ünü yurtdışına taşan Çavuş'un dayısı olan Taşkıran, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın katkılarıyla Ankara'da Hayata Tutunanlar isimli sergi açmıştı.

DAYISININ İZİNDE YÜRÜYOR
Kendisi gibi yetiştirme yurdundan çıkan ressam Remzi Taşkıran'ın dayısı olduğunu anlatan Çavuş, "Ressamlığa onun atölyesinde, ona yardım ederek başladım. Hizmetli olarak görev yapmaya başlayınca boş zamanlarımda resim yapmaya devam ettim" dedi. Çavuş, 16 yıldır hizmetli olarak Adıyaman ile Antalya'nın Kemer ve Kepez ilçelerinde çalıştığını söyledi.

İLK SEYİT ONBAŞI KÖŞESİ
Okul Müdürü Hakan Kumlu'nun okulda Çanakkale Köşesi yapma fikrini duyunca yeteneğini okul için kullanmaya karar verdiğini anlatan Çavuş, "Önce Çanakkale Köşesi'ni tamamladım. Çıkan sonuç herkesi mutlu edince mescitte hat işlemesi yaptım. Satranç odası ve Mevlana Köşesi'ni boyadım. Son olarak da anaokulu bölümünde renkli bir proje gerçekleştirdik" diye konuştu. Yetenekli Çavuş, duvarlara işlenen karakter seçimlerinin okul yönetimi tarafından belirlendiğini, kendisinin ise kompozisyonu doğaçlama yaptığını kaydetti. Okulun diğer hizmetlisi Hasan Balyiyen'in kendisine yardım ettiği Çavuş, 20 günde yaklaşık 10 metrelik koridorun boyandığını, toplamda boya masrafının da 230 TL'yi bulduğunu söyledi.

KALORİFERCİ OLARAK ALDIK
Okul Müdürü Kumlu ise Çavuş'u kaloriferci ustası olarak aldıklarını belirterek, "Seyit Onbaşı kabartması yapılacaktı. Ben yaparım dedi, önce inanmadık. Çok inançla söyleyince hadi yap dedik. Sonuç bizi şaşırttı. Şimdi okulda boş bulduğumuz her duvarı değerlendiriyoruz. Öğrencilerimiz okula girildiğinde, gri ve soğuk bir yüzle değil, renkli ve sıcak bir yüzle karşılaşsın istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN