Alevler çarşıyı kül etti

Antalya Festival Çarşısı’nda çıkan yangın şehre kabus yaşattı. 150 dükkanın yandığı çarşıdan yükselen dumanlar 10 kilometre uzaklıktan görülebildi

Alevler çarşıyı kül etti
Aspendos Bulvarı'nda Büyükşehir Belediyesine ait otobüs depolama alanı yanında bulunan Festival Çarşısı'nın ortasındaki bir dükkanda belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın bir anda yayıldı. Tekstil ürünleri ile plastik mankenlerin tutuşması ile yangın büyüdü. 540 dükkanın bulunduğu çarşıyı saran alevler ve çıkan duman şehrin 10 kilometre uzağından görülebildi.

150 DÜKKAN TAMAMEN YANDI
Olay yerine 20'nin üzerinde itfaiye aracı ve çok sayıda polis yönlendirildi. İtfaiye ekipleri yangının çevredeki ev ve iş yerlerine sıçramaması için yoğun çaba sarf ederken, bazı itfaiye erleri dumandan etkilendi. Polis ise çevrede güvenlik şeridi oluşturdu. Yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınan yangında 150'ye yakın dükkan büyük zarar gördü. İtfaiye ekipleri yangını yaklaşık 4 saatte tamamen söndürebildi. Çarşının yaklaşık 3'te 1'inin zarar gördüğü belirtilirken bir çok işyerinin depo olarak kullanılması can kaybını önledi. Polis çevrede yaptığı araştırmada sabotaj ihtimali nedeniyle şüphelendiği 2 kişiyi gözaltına aldı. Yangının, çarşının ortasındaki boş dükkandan başlaması sabotaj şüphesini artırdı.

ESNAF MALLARINI KURTARAMADI
Dükkan sahiplerinin bazıları iş yerindeki eşyaların yanmaması için dışarıya çıkardı. Yangında dükkanları zarar gören esnaflar sinir krizleri geçirdi. Gözü yaşlı esnafı vatandaşlar güçlükle sakinleştirdi. İş yeri zarar gören İsmail Okbay, hediyelik eşya dükkanının cayır cayır yandığını belirterek, "Bir şey yapamadım, çok üzgünüm. 20 bin liranın üzerinde zararım var" ifadelerini kullandı.

İbrahim OKUMAMIŞ - Murat özgen - Erdoğan ÖZTÜRK / ANTALYA
BİZE ULAŞIN