Her şey sinema için

Antalya Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası yarışmanın birleştirilmesinin ‘güç birleşmesi’ olduğunu anlatan Türel, Boğaçayı’na film stüdyosu müjdesi verdi

Her şey sinema için
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Film Festivali'nde ulusal ve uluslararası yarışmanın birleştirilmesinin eleştirilmesi üzerine bir açıklama yaptı. Başkan Türel, "Ayrı olması bizim için ciddi bir bütçe ve efor kaybı. Şimdi gücümüzü birleştiriyoruz, yarışmaları tekleştiriyoruz ki uluslararası platformda Türk sinemasının takdimini daha güçlü şekilde ortaya koyabilelim" dedi. Türel, bu yıl 54'üncüsü düzenlenecek festivalde ulusal ve uluslararası film yarışmalarının birleştirilmesinin, festivali daha üst bir seviyeye yükseltme amacı taşıdığını ifade etti. Ulusal film festivalini kaldırmadıklarının, uluslararası yarışma ile birleştirdiklerinin altını çizen Türel, "Bu sayede Uluslararası Antalya Film Festivali, Türk sinemasının dünya sinemasına açılan penceresi olacak" dedi. Festival içinde düzenlenen Antalya Film Forum ile Türk sinemasındaki özellikle genç sinemacılara ciddi bir destek verildiğini vurgulayan Türel, senaryosu, projesi olan, fakat prodüksiyon yapamayan sinemacılara Türkiye'de bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir destek verildiğini söyledi. Türel, "Türk sinemasının içindeki gençlere 450 bin liralık bir destek veriyoruz" dedi.

BOĞAÇAYI'NDA ANTALYA STÜDYOLARI
Antalya'ya Hollywood'daki film stüdyolarına benzer stüdyolar yapacaklarını söyleyen Türel, Konyaaltı ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan Boğaçayı Projesi kapsamında 5 bin dönümlük bir alanın film stüdyoları için ayrıldığını bildirdi. Başkan Türel, "Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı ile bir anlaşmaya gitmek suretiyle bu projeyi mülkiyet satışına dayalı bir proje noktasına getirdik. Bakanlar Kurulu imzaladı, öğrendiğimiz kadarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da imzaladı. Bugünlerde inşallah çıkacaktır. Böylelikle bu projemizin ihale aşamasına gelmiş olacağız" dedi. Türel, stüdyoların içinde kapsamlı bir 'Sinema Üniversitesi' kurmayı da planladıklarını açıkladı.
BİZE ULAŞIN