Faytoncuya ibretlik ceza

Ölen atını bırakıp kaçan faytoncu A.Ç, evine yapılan baskınla yakalandı. Büyükşehir Belediyesi bin 319 lira para cezası verdiği faytoncunun çalışma iznini süresiz iptal etti

Faytoncuya ibretlik ceza
Antalya'da aşırı sıcak altında çalıştırılıp susuzluktan öldüğü iddia edilen atı, yol ortasında bırakarak kaçan faytoncunun çalışma izni süresiz olarak iptal edilirken, bin 319 TL de para cezası uygulandı. Olayın ardından çalışma başlatan Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Yenikapı Polis Merkezi tarafından Zeytinköy bölgesinde yaşayan A.Ç. isimli faytoncunun evine baskın düzenledi. Gözaltına alınıp Yenikapı Polis Merkezi'ne götürülen faytoncu, 'hayvanlara işkence yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi. İfadesi alınan faytoncu savcılık tarafından serbest bırakıldı. Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamayla kamuoyu bilgilendirildi.

İŞKENCE CEZASIZ KALMADI
Bir insanın ekmek teknesi atını ölmüş bir şekilde öylece sokağa terk edip olay yerinden kaçmasının kabul edilemez bir durum olduğuna dikkat çekilen açıklamada vicdanını hiçe sayan faytoncu A.Ç'ye en ağır cezanın verildiği kaydedildi. Fayton Taşımacılığı Uygulama Yönetmeliği'ne göre A.Ç'nin çalışma izni süresiz olarak iptal edildi. A.Ç'ye Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü'nce bin 92 TL ve 'Zabıta Tembihnamesi'ne göre ise 227 TL para cezası uygulandı.

KONTROL ŞART
Zabıta ekipleri önceki akşam da, Kaleiçi merkezde bekleyen faytonculara, atların sağlık kontrolünden geçeceğine dair tebligatta bulundu. Tebligat faytonculara tek tek imzalatılırken, tur esnasındaki faytoncular da zabıta trafik ekipleri tarafından durdurularak tebligat verildi. Faytoncular, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne giderek atlarını sağlık kontrolünden geçirtecek. Atında sağlık sorunu bulunan faytoncuların çalışmasına izin verilmeyecek.
BİZE ULAŞIN