Halime'nin örnek azmi

Engeli lisede okulu bırakmasına neden olunca 8 yıl evine kapanan Halime Erden, bugün kendisi gibi engeliyle yüzleşmekte zorluk çeken çocuklara kılavuzluk yapıyor

Halime'nin örnek azmi
Antalya'da yaşayan Halime Erden'in hikayesi, engellilerin hayata sırt çevirmediklerinde neler yapabildiklerini gözleri önüne seriyor. Halime Erden, omuriliğinde ceviz büyüklüğünde bir sinir düğümlenmesiyle doğdu. Çocukluğunda etkisini hissetmediği, onu arkadaşlarıyla oynamaktan alıkoymayan rahatsızlığı, ilkokulda bacaklarında güç kaybı olarak kendini gösterdi.

EĞİTİMİNE DEVAM EDEMEDİ
Gün geçtikçe kötüleşen durum nedeniyle 4 kez ameliyat masasına yattı. Ancak çare olmadı. Ortaokul yıllarında artık koltuk değnekleriyle yürüyebilir hale gelmişti. Lisede ise okulu bırakmak zorunda kaldı. Çünkü asansörün olmadığı okulda sınıfı en üst kattaydı. Ve her gün sınıfına çıkması zor geliyordu. En büyük hayali olan doktorluğu da bir kenara bıraktı.

8 YIL BOYUNCA EVE KAPANDI
Eğitim hayatını yarıda bırakmasının ardından Halime Erden adeta kendisini eve kapattı. O günleri, "8 yıl neredeyse evden çıkmadım. Tüm günümü 'neden ben' diye sorarak geçirdim. Herkese ve her şeye küstüm" diye anan Erden'in hayatı, ailesinin yönlendirmesiyle Sakatlar Derneği'ne gitmesiyle değişti. O güne kadar kendisini yalnız hissettiğini ifade eden Erden, "Dernekte kendim gibi engelli olanları görünce yalnız olmadığımı anladım. Dahası bu engelin, hayatı yaşamaya engel olmadığını gördüm" ifadelerini kullandı. 18 yaşında kapandığı evden 26 yaşında yeniden çıkan Erden, yeni bir hayata başladı.

DESTEKSİZ ATLATMAK ZOR
Erden, hastanede kendisine de yeni bir misyon belirledi: Engelli olmakla yüzleşen çocuklara yardımcı olmak. Bir çocuk için engelli olmanın büyük bir darbe olduğunu anlatan Erden, "Bir çocuğun, ya da gencin kaldırabileceğinden çok daha ağır bir yük. Bu travmayı destek almadan atlatmak zor. Ben çocukken kaldıramadım ve 8 yılımı ziyan ettim" dedi.ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİ
Önce liseyi açıktan bitiren Erden, ardından eğitimine üniversitede devam etti. Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Çocukluk hayali olan doktorluk hedefini gerçekleştiremedi ama hastanede memur olarak çalışmaya başladı. Azmiyle herkese örnek olabilecek Halime Erden bugün Atatürk Devlet Hastanesi'nde memur olarak çalışıyor.

ONLARCA ÇOCUĞA KILAVUZLUK EDİYOR
Çocukken alamadığı psikolojik desteği şimdi kendisinin vermeye çalıştığını dile getiren Halime Erden, "Hem hastanede, hem de dernekte elimden geldiğince bunu yapıyorum. Bugüne kadar onlarca kişiye bu yolda kılavuzluk yaptım" ifadelerini kullandı. Erden şimdiki hedefinin psikoloji bölümünde eğitim almak ve bu alanda yoğunlaşmak olduğunu sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN