Ekonomiye lavanta katkısı

Burdur’da başlayan ve çevre illere de yayılan lavanta üretimi Türkiye ekonomisinin yeni gelir kapısı oldu. Lavantadan yılda 5 milyon lira gelir elde edilmeye başlandı

Ekonomiye lavanta katkısı
BURDUR ve Isparta'nın öncülük ettiği lavanta üretimi, görsel güzelliğiyle kırsal turizme katkı sağlıyor. Gıdadan tekstile, kozmetikten ilaç sanayine önemli bir kullanım alanına sahip lavanta, kilogramı 150 liradan satılan yağıyla da Türkiye ekonomisine yıllık 5 milyon liraya yakın girdi sağlıyor. Isparta ve Burdur'un yanı sıra Muğla, Denizli, Antalya ve Afyonkarahisar illerinde de lavanta bahçeleri çoğalıyor. Türkiye genelinde toplamda 10 bin dekar alandaki lavanta üretiminin 6 bin dekarını Burdur ve Isparta karşılıyor.

HASAT DÖNEMİ BAŞLADI
Görsel güzelliğiyle mor bir şölen oluşturan Burdur ve Isparta'daki lavanta bahçelerine binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor. Lavanta, iki ilde kırsal turizme olan katkısının yanı sıra, başta yağı olmak üzere suyu, posası, kurusu ve üretilen çeşitli kozmetik ürünlerin satışıyla ekonomiye ciddi katkı sağlıyor. Burdur'da ilk dikimi yapan ve bugün 1000 dekara yakın arazide lavanta üretimini sürdüren Türkiye'nin en büyük üreticisi konumundaki Lisinia Doğa Yaşam Alanı kurucusu Öztürk Sarıca, yağ çıkarmaya başladıklarını kaydetti. Sarıca, henüz küçük boyda olanlardan dönümde 100 kiloya kadar ürün elde edilebildiğini söyledi. Sarıca, "1 litre lavanta yağının fiyatı 150 lira. Lavanta yağı gıda, parfümeri- kozmetik, tıbbi- ilaç ve tekstil sanayilerinde kullanılıyor. Suyunun litre fiyatı ise yaklaşık 3 lira" dedi.

5 MİLYON LİRAYA YAKIN GELİR
Sarıca, Türkiye'de toplamda 14 bin litre yağ elde edildiğini, bunun 2.1 milyon lira gelir sağladığını kaydetti. Sarıca, yağ ve kuru lavanta gelirinin yanı sıra suyu, posası, henüz kısmi üretimi yapılan krem, sabun gibi ürünler ve turizm geliri eklendiğinde lavantanın Türkiye ekonomisine bugünkü katkısının 5 milyon lira civarında olduğunu açıkladı.
BİZE ULAŞIN