Darbeci askerler yargılanıyor

Darbeci askerler yargılanıyor

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda eğitim gören 700 Harbiye öğrencisini Ankara’ya götürmeye çalışan 27 darbeci askerin yargılanmasına devam edildi

  • Akdeniz
  • Cuma 12.08.2017
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda eğitim gören 700 Harbiye öğrencisini darbecilere destek için Ankara'ya götürmeye çalıştıkları iddiasıyla 27 kişi hakkında açılan davada, iki tutuksuz sanığın tutuklanmasına karar verildi.

İFADELERİ ALINDI
Aralarında dönemin Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya'nın da bulunduğu 27 sanığın yargılanmasına Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Güvenlik önlemleri nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar eski Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya, eski Kurmay Başkanı Albay Devran Çetinkaya, eski bölük komutanı Yüzbaşı Salih Kolcu, eski Personel Şube Müdürü Ali Akpınar SEGBİS'le (ses ve görüntü bilişim sistemi) katıldı. Tutuklu sanıklardan 8'i ve bazı tutuksuz sanıklar da mahkemede hazır bulundu.

2 TUTUKLAMA
KOM Daire Başkanlığı'ndan gelen rapora göre, tutuksuz yargılanan sanıklardan Osman Ceran ve Şahin Köse'nin cep telefonlarında örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock çıktığı belirlendi. Ceran ve Köse, ByLock kullanmadıklarını öne sürdü. Cumhuriyet savcısı, iki sanığın da tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından, ByLock kullandığı tespit edilen 2 sanığın, şüphe durumunun artması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.
BİZE ULAŞIN