Türkçe eğitimi için geldiler

Türkçe öğrenmek isteyen gençler Isparta’ya geldi. 11 ülkeden 18 öğrenci, SDÜ’de hem dilimizi öğreniyor, hem de kültürümüzü tanıyor

Türkçe eğitimi için geldiler
Yunus Emre Enstitüsü'nün yürüttüğü proje kapsamında Türkiye'ye gelen öğrenciler hem Türkçe öğreniyor hem de Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buluyor. Bu kapsamda Süleyman Demirel Üniversitesi'ne de 11 ülkeden 18 yabancı öğrenci geldi.

TÜRKÇE SEVDALILARI
SDÜ Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 4 hafta boyunca Türkçe eğitimi alan öğrencilere, Isparta yöresi kültürü tanıtıldı, tarihi ve turistik mekanlar gezdirildi. Merkezin Müdürü Doç. Dr. Selami Turan, "Yunus Emre Enstitüsü, yurtdışında 57 ülkede merkezi olan ve oradakilere Türkçe öğreten bir merkez. Bu sene 11 farklı ülkeden 18 öğrencimiz geldi. Bu arkadaşlarımız Türkçe sevdalısı. Şehrimizin ve üniversitemizin tanıtımına katkıları olacaktır" dedi. Proje kapsamında Türkiye'ye gelen öğrencilerden Bosna Hersekli Lamija Coko, "Türkiye'yi çok seviyorum. Biz aslında kültür bakımından aynıyız. Bosna Hersek'te çok Türk var. Bosna Hersek'teki arkadaşlarımın da buraya gelmesini isterim" dedi. Aslen İtalyan olan ve yaşamını İngiltere'nin Londra kentinde sürdüren Francesco Lo Bello da "Ben Sicilya'da doğdum. Kültürümüz birbirine çok benziyor. Benim için Türkiye'ye gelmek, eve dönmek gibi oldu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN