Saklı güzellik Altınbeşik

İçindeki sarkıt ve dikitlerle görülmeye değer manzaralar sunan Antalya Altınbeşik Mağarası, gölet oluşumlarıyla da ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor

Saklı güzellik Altınbeşik
Antalya'nın İbradı ilçesi Ürünlü Mahallesi sınırlarında bulunan Altınbeşik Mağarası, milyonlarca yıllık sürecin izlerini taşıyor. İçindeki sarkıt ve dikitlerle dikkat çeken Antalya Altınbeşik Mağarası, beyaz renkli kalın traverten ve içindeki gölet oluşumlarıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

ETKİLEYİCİ MANZARA
Beyaz renkli kalın traverten oluşumlar, mağaranın görsel açıdan en güzel bölümünü oluşturuyor. İçindeki gölet oluşumlarıyla dikkat çeken üç katlı mağaranın yaklaşık 200 metresi ziyaretçilere açık. Su derinliğinin bazı yerlerde 40 metreyi bulduğu mağaraya gelen turistler, etkileyici doğa oluşumunu kiraladıkları botlarla görme imkanı yakalıyor.

TAMAMI KEŞFEDİLEMEDİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi İbradı Koordinatörü Serdar Çavuşoğlu, mağaranın milli parklar sınırlarında bulunduğunu, işletmesinin de iki yıldır Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını söyledi. Çek Cumhuriyeti'nden gelen araştırmacıların kendilerine en son 5 bin 500 metreye kadar ilerleyebildikleri bilgisini verdiğini anlatan Çavuşoğlu, yapılacak çalışmalarla mağaranın diğer güzelliklerinin de ortaya çıkartılacağını ifade etti.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ
Çavuşoğlu, mağaranın 190 metresinin botla gezilebilir olduğunu belirterek, "Suyunun sodalı olmasından dolayı astım ve sedef hastalığına iyi geldiği biliniyor. Mağara yıl boyunca ziyaretçilerine açık. İçerisindeki hava sıcaklığı yaz kış 16 derece. Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise en büyük yer altı gölüne sahip Altınbeşik Mağarası'nı bu yıl yaklaşık 12 bin turist ziyaret etti" dedi.

BİZE ULAŞIN