Ali yendi sıra Barış’ta

Lösemi ile 12 yıllık savaşını kazanan Ali Can, bugün kanında lösemi hücresi tespit edilen kardeşi Barış’ın en büyük destekçisi. Ali Can, “Bu illeti yendim, kardeşim de yener” diyor

Ali yendi sıra Barış’ta
Antalya'da lösemi hastalığını 12 yıllık mücadelesi sonrası yenen Ali Can Çalışır, şimdi aynı hastalığa yakalanan kardeşi Barış'ın en büyük destekçisi oldu. Ali Can Çalışır, 5 yaşındayken tanıştığı hastalığını, doktorları ve ailesinin umutsuzluğa kapılmalarına rağmen kazandı. Ali Can'ın mücadelesi bu hastalığı yenince bitmedi. Kemik erimesi ve vücudunda çıkan tümörlere karşı yeni bir savaş başlatan Ali Can hayata tutundu. Hastanelerde geçen bir çocukluğun ardından bugün 17 yaşında olan Ali Can Çalışır, artık kendi ayakları üzerinde duruyor. Cesur Ali Can, hastalığı nedeniyle yarıda bıraktığı okuluna açık liseden devam ederken, bir taraftan da bir fast food restoranında çalışıyor.

2 YIL HASTANEDEN ÇIKAMADI
Anne Havva Saadet Çalışır, Ali Can'ın 17 yıllık hayatına büyük bir mücadeleyi sığdırdığını belirterek hastalığın ilk teşhisini şöyle anlattı: "5 yaşındaydı. Önce teşhis konulamadı. Ardından kalbi durdu, baygınlık geçirdi, yüksek anemi şüphesiyle hastaneye yatırıldı. Lösemi tanısı konuldu. Tam 2 yıl hastaneden hiç çıkmadı." Ali Can'ın önce tedaviyi reddettiğini anlatan anne Çalışır, "Elleri ve kolları bağlanarak tedavi uygulandı. Hastalık ilk teşhis edildiğinde düşük risk grubundaydı. Ama tedaviye vücut da yanıt vermeyince önce ikinci risk grubuna, sonra en riskli olan üçüncü risk grubuna çıktı. Doktorlar artık oğlunuzun ölümüne hazırlıklı olun demeye başlamıştı" diye konuştu. Ali Can Çalışır'ın hayatı Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) ile tanışmasıyla değişti. Bir tarafta LÖSEV bulunamayan ilaçları aileye tedarik ederken, diğer taraftan Ali Can bu hastalıkla mücadelede yalnız olmadığını gördü. Kayseri'den Ankara'ya taşınan aile burada Ali Can'ın tedavisine devam etti. Ali Can, LÖSEV'in ilköğretim okulunda da eğitimine yeniden başladı. Ali Can Çalışır mücadele ettikçe tedavide büyük bir aşama kat etti.

MÜCADELEYİ HİÇ BIRAKMADI
Ali Can lösemiyi yendi ama sonra 2 kez yüksek miktarda aldığı kemoterapinin de etkisiyle kemik erimesi ile savaştı. Kalça kemiği erimeye başladı. Önce boynunda, ardından ses telleri, akciğerleri ve bağırsaklarında tümörler çıktı. Pes etmedi. Ailesi ve LÖSEV'in desteğiyle verdiği savaşı kazandı. 6 ayda bir kontrollere gitmeye devam eden Ali Can şimdi açık lisede okuyor, aynı zamanda da bir fast food restoranında çalışıyor.

"KARDEŞİM DE YENER"
Ali Can tam hastalığı yendi derken 9 yaşındaki kardeşi Barış'ta lösemi şüphesinin ortaya çıkması aynı kabus günlerini yeniden hatırlattı. Baba Kenan Çalışır, Barış'ta kötü huylu lösemi hücresi tespit eden doktorun kendilerini hematolojiye sevk ettiğini yaşlı gözlerle anlattı. Ancak bu kez Barış yalnız değil. Ağabeyi Ali Can onun en büyük destekçisi. Ali Can, LÖSEV'de kendisinin yalnız olmadığını gördüğünde hastalıkla mücadeleye dört elle sarıldığını belirterek, "İnsan hastalığa yakalandığında önce 'neden ben' diye sorguluyor. Daha sonra başkalarında da olduğunu görünce yalnız olmadığını görüyor. Hele iyileşen, tedavi olanları gördükçe daha da umutlanıyor. Ben bu illeti yendim. Kardeşim de yenebilir. Buna inanıyorum. Ona da anlatacağım" dedi.

BİZE ULAŞIN