Sevgi başarı getirdi

Devlet koruması altında olan ve Sevgi Evleri’nde kalan çocukların TEOG sınavındaki başarısı, Bosna Hersek tatili kazandırdı. Başarıda en büyük etken ise aile ortamı sıcaklığı

Sevgi başarı getirdi
Devlet korumasında ranzalı, uzun karanlık koridorlu yetiştirme yurdu mantığının değiştirilerek Sevgi Evleri'ne geçiş başarıyı beraberinde getirdi. Sevgi Evleri'nde kalan ve okullarında takdir ile teşekkür alan öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. TEOG sonuçlarına göre devlet korumasındaki birçok öğrenci en gözde liselere yerleşiyor.

4 BAŞARILI ÖĞRENCİ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye genelinde TEOG sınavında 10'dan az yanlış yapan öğrencileri Bosna Hersek gezisi ile ödüllendirdi. Türkiye genelinde 60 öğrencinin kazandığı Bosna Hersek tatiline Antalya'dan da 4 öğrenci katılacak. Bosna Hersek gezisi 9-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Antalya'dan tatil gezisine katılmaya hak kazanan devlet koruması altındaki öğrenciler Eren Kutlu, Gül Sude Karabacak, Sıla Altıntaş ve Mehmet Yiğitoğlu başarının sırrını SABAH Akdeniz'e anlattı. Öğrencilerden Eren Kutlu bir koruyucu ailenin yanında kalırken, diğer 3 başarılı öğrenci ise sevgi evlerinde kalıyor. Bakanlığa bağlı kuruluşlarda kalan çocuklar sunulan imkanlarla kendilerini aile ortamında hissettiklerini ve bunun onları ders çalışmaya teşvik ettiğini söyledi.

HEDEFLERİ ÇOK BÜYÜK
Pilot olmak istediğini anlatan Gül Sude Karabacak, geleceğe umutla baktığını belirterek hedefinin büyük olduğunu ifade etti. Karabacak, "Hedeflerim olduğu zaman bunun gerçekleşebileceğine inanıyorum. Devletin desteğini sürekli arkamda hissediyorum" dedi. Hedefinin doktorluk olduğunu anlatan Sıla Altıntaş da, Sevgi Evleri'ndeki aile ortamının başarıyı getirdiğini belirtti. Altıntaş, "Sosyal hizmet uzmanı ablamız bize adeta annelik yapıyor. Derslerimizde bile bize yardım ediyor. Biz de kendi aramızda birbirimize yardım ediyoruz. Mesela benim matematiğim iyi olduğu için kardeşlerime matematik çalıştırıyorum. Onlara destek oluyorum" diye konuştu.

SICAK YUVA BAŞARISI
Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdürü Abdullah Çalışkan da, Sevgi Evleri ile çocukların temel gereksinimlerinin daha sıcak ve samimi bir ortamda karşılandığını vurguladı. Bunun çocukların eğitim hayatındaki başarıyı artırdığını söyleyen Çalışkan, "Her dönem takdir ve teşekkür alan öğrenci sayısı artıyor. Eğitimde başarının yanı sıra çocukların kendilerine duyduğu temel güven duygusu da gelişiyor. Çocuklar yemek pişirip, dolabını kendisi yerleştiriyor ve ev hayatını öğreniyor. Bu da onları hayata kolay hazırlanmalarını sağlıyor. Sevgi Evi'nde kalan çocuklarımız sosyal anlamda daha başarılı oluyor" dedi,

BİZE ULAŞIN