Bağımlılara uyum dersi

Uyuşturucuyla mücadelede ‘eksik halka’ tamamlandı. Tedavi sonrası topluma adaptasyonda destek veren Sosyal Uyum Merkezi kuruldu. 3 kişi uyum sürecini tamamlayıp iş bile buldu

Bağımlılara uyum dersi
Uyuşturucu madde kullanımıyla mücadelede 'eksik halka' tamamlandı. AMATEM ve AMBUAM'da tedavisini tamamlayan eski bağımlıların tedavi sonrası topluma uyum sürecini kolaylaştırmayı ve yeniden uyuşturucu batağına düşmemelerini hedefleyen Sosyal Uyum Merkezi açıldı. Uygulama Antalya'nın da aralarında olduğu üç ilde pilot olarak başladı.

ÇALIŞMAYA BAŞLADILAR
İstanbul ve Ankara'nın ardından mayıs ayında Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde açılan merkeze ilk etapta 10 kişi başvurdu. Başvuru yapanlardan 7'sinin tedavisi devam ederken, bunlardan 3'ü aktif olarak bir işte çalışmaya başladı. Aldıkları eğimle topluma adaptasyonda önemli bir aşama kaydeden eski bağımlılar sosyal yaşamda da başarı sağladı. Gönüllülük esasıyla yürütülen çalışmalarda verilen tüm desteğe rağmen 3 eski bağımlı ise tekrar uyuşturucu bağımlılığına geri döndü.

SEÇİLEREK YÖNLENDİRİLİYOR
Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdürü Abdullah Çalışkan, uygulamanın henüz pilot aşamada olması nedeniyle destek alanların sayısının düşük olduğunu söyledi. Çalışkan, "AMATEM ve AMBUAM her hastayı Sosyal Uyum Merkezi'ne yönlendirmiyor. Topluma geri kazandırılma ihtimali yüksek ve bu konuda istekli kişiler belirlenerek seçiliyor" dedi.

TELEFONLAR KAPATILIYOR
Destek alacaklarla ilgili bir dizi kısıtlamalar getirildiğini belirten Çalışkan, "Kişinin bireysel özellikleri ve psikolojisi analiz ediliyor. Psikososyal destek programını da içeren bir uygulama planı hazırlanıyor ve psikolog desteği sağlanıyor. Psikologların önerileriyle eski bağımlılar telefon hatlarını kapatıp iptal ediyor, sosyal medya hesaplarını değiştiriyorlar. Sürece aileler de dahil ediliyor. Ailelerle ayrı görüşmeler yapılarak, ailelerin nasıl davranması gerektiği anlatılıyor. Özellikle aile içi bir sorun varsa ev ziyaretleri daha sık gerçekleştiriliyor" diye konuştu.

İŞ BULMALARI SAĞLANIYOR
Sosyal Uyum Merkezi, destek alıp normal hayata dönenlerin iş bulmalarına da aracılık yapıyor. İŞKUR, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, belediyeler, Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli çalıştıklarını anlatan Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdürü Çalışkan, "Eski bağımlıların boş kalmamaları gerekiyor. Meslek edindirme kursları ve spor aktivitelerine yönlendiriyoruz. Belli bir aşamayı geçmiş kişileri uygun işlere yönlendiriyoruz. İşe yerleşen kişi işyerinde ziyaret edip takip ediyoruz. Ayrıca belli dönemlerde idrar tahlili isteyerek madde kullanmadığından emin oluyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN