Rekora hazırlandılar

Müzisyen Feridun Mete’nin kurduğu zihinsel engelli çocuklardan oluşan ritim grubu, ‘en büyük karma ritim grubu konseri’ hazırlıyor. Hedef Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek

Rekora hazırlandılar
Antalya'da Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) bünyesinde müzisyen Feridun Mete tarafından 2011 yılında kurulan Lokomotif Band Zihinsel Engelliler Ritim ve Müzik Grubu dünya rekoru peşinde. 6 yıldır bine yakın gösteri yaptıklarını söyleyen Feridun Mete, bir ilke imza atarak adlarını dünyaya duyurmak istediklerini belirtti. 150 engelli ve 150 engelsiz çocuktan oluşan karma bir ritim grubuyla büyük bir konser vermek istediklerini ifade eden Mete, "Bu konser Guinness Rekorlar Kitabı'nda da 'en büyük karma ritim grubu konseri' olarak tescillenecek" dedi.

YENİ KORO ÜYESİ ARANIYOR
Rekor denemesi için çalışmalara şimdiden başladıklarını anlatan Mete, "Şuan 200'ün üzerinde öğrenci var. Onların arasında konser verecek seviyede olan 40 kişilik bir ekip oluştu. Bunun dışında hem kendi ekibimizi büyüteceğiz hem de ZİÇEV'in Türkiye genelindeki 4 şubesini gezerek ritim grubuna uygun isimleri belirleyeceğiz. Çocuklar kendi merkezlerinde eğitimine devam edecek" diye konuştu.

FENERBAHÇE-OLYMPIAKOS
Konserin daha çok izleyici bulabilmesi için konser sonrası bir de gösteri maçı planladıklarını vurgulayan Feridun Mete, "2018 yılı içinde rekor denememizi yapacağız. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile görüştük. Antalya Spor Salonu'nun tahsis edilebileceğini söylediler. Benim gönlümden geçen, konser sonrasında bir Fenerbahçe-Olympiakos maçının yapılması. Böylece çok sayıda izleyici de bu rekor denememize katılmış olur" ifadelerini kullandı.

RİTİM TERAPİSİNİN KATKISI
Feridun Mete, her yaştan zihinsel engelli bireyleri ritim ve müzikle rehabilite etmeyi, onları hayatın içine katmayı amaçladıklarını anlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Çocukların ritim terapisiyle kendilerine olan güvenleri artıyor. Bir takımın parçası halinde olmaları onların sosyalleşmesini sağlıyor. Evden çıkmak istemeyen içine kapanık çocuklar, dışarı çıkmayı ister hale geliyor. Çocuklar dans etmeyi ve şarkı söylemeyi öğreniyor. Bu da çocukların gelişimine katkı sağlıyor."

247 KREŞTE ÖZEL GÖSTERİ
Lokomotif Band Zihinsel Engelliler Ritim ve Müzik Grubu kurucusu Feridun Mete, düzenlenen gösterilerin çocukların neler yapabileceğini gözler önüne sererek toplumda farkındalığın da arttığına dikkat çekti. Mete, "Özellikle minikler arasında bu bilinç çok daha hızlı gelişiyor. Şimdiye kadar Antalya genelinde 247 kez kreşlerde gösteri yaptık. İlk gösteri yaptığımız kreşteki öğrenciler bugün 12 yaşına geldi. Hala arkadaşlıklarını sürdürüyorlar. Hala sosyal medyadan bizi destekliyorlar. Bu çok olumlu bir gelişme" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN