Kadınlar örnek oldu

Batı Akdeniz’in girişimci kadınları örnek oluyor. Gündelikçi Havva Taşbaş, şirket ve fabrika kurdu, ev kadını Gülseren Topuz iş yeri açtı, taksici Fatma Aysu ise yüksek lisansa başladı

Kadınlar örnek oldu
Antalya, Burdur ve Fethiye'deki üç kadının iş hayatındaki başarıları diğer kadınlar ile erkeklere örnek gösterilmeye başlandı. Antalya'nın Manavgat ilçesinde gündelikçi olarak evlere temizliğe giden Havva Taşbaş, temizlik şirketi ve zeytin fabrika kurup restoran açtı. Burdur'da ise ev kadını Gülseren Topuz KOSGEB'in açtığı kurslarda başarı sağlayıp kendi atelyesini açtı. Muğla'nın Fethiye ilçesinde baba mesleği olan taksicilik yapan Fatma Aysu da işletme fakültesinde yüksek lisansa başladı.

ÖRNEK YAŞAM ÖYKÜSÜ
Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan ve uzun yıllar evlere temizliğe, tarlalara gündeliğe giden 49 yaşındaki Havva Taşbaş, kadınlara örnek oldu. 24 yaşında evlendiğini anlatan Taşbaş, yaşadıkları maddi sıkıntı nedeniyle evlere temizliğe, tarlalara gündeliğe gitmeye başladığını söyledi. Taşbaş, gelen bir teklif üzerine kurduğu 6 kişilik ekiple Manavgat Vergi Dairesi'ni temizleyerek işe başladığının altını çizdi. Bu şekilde tecrübe kazanan Taşbaş, 1998'de kurduğu Havva Özel Temizlik Limited Şirketi ile profesyonel iş hayatına atıldığını vurguladı.

YILIN KADINI SEÇİLMİŞTİ
Kısa sürede Manavgat'ta bilinen biri haline gelen Taşbaş, Antalya merkez, Isparta ve Burdur'da şubeler açtığını anlattı. Ardından bir sofralık zeytin fabrikası ve ev yemekleri restoranı açan Havva Taşbaş, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının Girişimci Kadınlar Yarışması'nda zeytin işleme fabrikasıyla geçen yıl 'Yılın Girişimci Kadını' seçildiğini ifade etti. Üç çocuk annesi Taşbaş, hata yaptığında pes etmemeyi, kendini yenilemeyi öğrenerek başarıyı yakaladığını söyledi.

İŞ YAPMAK CASERET İSTER
Taşbaş, büyük çoğunluğu kadın 200'ün üzerinde çalışanı bulunduğunu kaydetti. Taşbaş, "(Yapamazsın, yapma) diyenleri duymayın. Hayallerinizin peşinden gidin. Kadın veya erkek değil, cesareti olan her işi yapar. Allah insanlara yapamayacağı işi hayal ettirmez, kesinlikle bunu bilin. Başarılı insanlar cesareti olanlardır" dedi.
BİZE ULAŞIN