Tarihi evler canlanıyor

Antalya’nın Finike ilçesinde 150 yıllık geçmişe sahip ve çoğu kullanılmayan 10’u tescillenmiş 33 ev turizme kazandırılacak. Tarihi yapılar restorasyon ile aslına uygun şekilde giydirilecek

Tarihi evler canlanıyor
Antalya'nın Finike ilçesinde tarihi 150 yıl öncesine dayanan evlerde restorasyon çalışmaları yapılacak. Çoğu kullanılmayan, 10'u tescilli toplam 33 ev, eski kimliğine yeniden kavuşturulacak. Antalya Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilecek projenin yapım işini Finike Belediyesi üstlenecek. Tarihi evlerin birinde de Atatürk sevgisi işlendi. 1 Ekim 1938 tarihinde yapılan evin duvarlarında, Atatürk ve İsmet İnönü'nün kabartmaları yer alıyor.

EVLER TERK EDİLMİŞ
Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, projenin yok olmaya başlayan tarihi eserlerin geleceğe kazandırılması amacı taşıdığını söyledi. Evlerin, geçmişine aykırı olmayacak şekilde giydirileceğini kaydeden Karabayram, aynı zamanda sokak çalışması yapılacağını aktardı. Karabayram, "Terk edilmiş olan evler turizme kazandırılacak ve butik otel çerçevesinde değerlendirilecek" dedi.

RUMLAR DA YAŞAMIŞTI
Finike Belediye Başkanı Osman Kaan Sarıoğlu ise, bu evlerde mübadeleden önce Rumların da yaşadığını söyledi. Tarihi evleri kaybetme noktasına geldiklerini hatırlatan Başkan Osman Kaan Sarıoğlu, "Eski yapılarımızı tekrar gün yüzüne çıkartıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN