10 günde 1 milyar lira

Antalya’da bayram süresince oteller y��zde 100 doldu, sadece konaklama geliri 1 milyar lirayı buldu. Kasası dolan turizmcilerin yüzü güldü

10 günde 1 milyar lira
Batı Akdeniz'deki tesislerde bayram tatilinde yoğunluk yaşandı. Antalya'yı bayram tatili süresince yüzde 30'u yerli olmak üzere, 1 milyondan fazla turist ziyaret etti. 2.5 milyon gecelemeyle sadece konaklama gelirinin 1 milyar liraya ulaştığı kaydedildi.

HER YER İYİYDİ
Bayram tatilinin sektör için iyi geçtiğini belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, tesislerin ciddi doluluğa ulaştığını belirtti. Ayık, "Resmi rakamların dışında yazlıklar ve diğer şekilleri de düşündüğünüzde rakam daha da yukarı gidebilir. Biz otellerdeki rakamlara baktığımızda en kötü 1 milyar TL olmuştur diye düşünüyoruz. Diğer sektörlere aktarımı düşünüldüğünde çarpan etkileriyle bu rakam çok daha büyüyor" dedi.

1 MİLYON TATİLCİ GELDİ
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise, öngördükleri gibi hem yabancı her yerli turist sayında ciddi artışlarla tatili geçirdiklerini söyledi. Beklentilerinin gerçekleştiğini anlatan Yağcı, "Yabancı turist sayısında ağustos itibarıyla 8 aylık süreçte 7 milyon 200 bin yabancı turist rakamına ulaştık. Bayram tatili süresinde iç pazarda da ciddi talep oldu, oteller yüzde 100 doldu. Memnun eden bir doluluk yaşadık" dedi.

ALMANYA KİLİT ÜLKE
Eylül, ekim ve kasımın da önemli olduğuna dikkati çeken Yağcı, "Yabancı turist sayısında ciddi artış yaşadık ama yılsonuna kadar 10 milyon hedefine ulaşmamız lazım. Almanya kilit rol üstleniyor. Almanya'dan gelen turist sayısında düzelme var. Sene başında eksi yüzde 50 ile başladığımız sezonu, eksi yüzde 10'a kadar düşürdük. Sene sonuna kadar eksinin, artıya geçmesini hedefliyoruz. Antalya'da her ailenin bütçesine uygun tesis var"diye konuştu.
BİZE ULAŞIN