6 saat oyun sanal hastane gerçek

Antalya’da saatlerce bilgisayar başında oyun oynayan Sinan Can’ın hareketsiz kalan bacağındaki toplar damarda kan pıhtılaşması oluştu. Lise öğrencisi yapılan operasyonla sağlığına kavuştu

6 saat oyun sanal hastane gerçek
Antalya'da saatlerce bilgisayar başında oyun oynayan 15 yaşındaki lise öğrencisi Sinan Can Demir ölümden döndü. Sol bacağındaki hareketsizlik nedeniyle başvurduğu hastanede, Derin Ven Trambozu (Derin toplardamar içinde kan pıhtısı oluşması) hastalığı teşhisiyle tedaviye alınan çocuğun bacağı kesilmekten kurtarıldı.

SON ANDA KURTARILDI
Aksu ilçesindeki Uçak Bakım Teknolojileri Lisesi öğrencisi Sinan Can Demir'in, yaz tatili süresince günde 5-6 saat bilgisayarda oyun oynaması başına iş açtı. Yaklaşık bir hafta önce sol bacağında şişkinlik ve ağrı oluşan Demir, bir gün sonra da bacağının üzerine basamamaya başladı. Önce topallayan, sonra da yürüyemez hale gelen Demir, ailesiyle Atatürk Devlet Hastanesi'ne başvurunca durum ortaya çıktı. Demir'e burada yapılan kontrollerde, uzun süre hareketsiz kalan kişilerde görülen Derin Ven Trambozu hastalığı teşhisi koyuldu.

DOKTORDAN ÖNERİLER
Hastanenin Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nden Uzm. Dr. Birkan Akbulut tarafından anjiografi uygulanan öğrencinin damarındaki pıhtılaşma giderildi. Operasyonun ardından Sinan Can Demir, sağlığına kavuştu. Hareketsizliğin hastalığı tetikleyen en önemli risk faktörü olduğuna dikkati çeken Akbulut, "Gençler ne yazık ki bilgisayar başında uzun süreler geçiriyor. Bu süreler biraz daha kısıtlanmalı. Dışarıda vakit geçirmeleri, hareket etmeleri ve spor yapmaları sağlanmalı. Onun için hareketli yaşam önemli. Ailelere çocukları ile birlikte spor yapmalarını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

BANA İYİ BİR DERS OLDU
Sinan Can Demir ise yaz tatilini çok fazla aktivite yaparak geçirmediğini belirtti. Demir, "Evde sürekli oyun oynadım. O yüzden olduğunu düşünüyoruz. Günde en az 5-6 saat oyun konsolu başındaydım, savaş oyunları oynuyordum. Bağımlılık oluyor, oynadıkça bırakası gelmiyor insanın, zamanın geçtiğini anlamıyor. Böyle bir şeyle karışlaşacağım hiç aklımdan geçmemişti. Benim yaşımdakilere önerim çok fazla bilgisayar oynamasınlar, hareket etsinler, spor yapsınlar. Bu bana iyi bir ders oldu" dedi.
BİZE ULAŞIN