Bollywood’a adayız

Dünyanın en çok izlenen etkinliklerinden biri olan 12 milyon dolar bütçeli Hindistan’ın Bollywood Oscar’ı olarak adlandırılan IIFA için Antalya da aday oldu

Bollywood’a adayız
Hindistan film endütrisi Bollywood'un Oscar'ları olarak adlandırılan ve dünyanın en çok izlenen etkinlikler arasında yer alan Indian Film Academy Awards (Hindistan Film Akademisi Ödülleri- IIFA) için Antalya'da aday oldu. 16 Temmuz tarihinde Hindistan'dan beyaz perdenin ışıltılı isimlerinin katılımıyla ABD'nin New York kentinde yapılan 2017 ödül töreninin bütçesinin 12 milyon doları bulması turizm sektörünün iştahını kabarttı.

YEŞİL HALI GEÇİT TÖRENİ
İhtişamlı yeşil halı geçit töreni ve sahne gösterileriyle dünyanın büyük ilgisini çeken ödül törenini yaklaşık 800 milyon insanın televizyonlarından takip ettiği Bollywood için devletin üst kademesi de girişimlerini sürdürüyor. Hindistan'dan 1 milyon dolar bütçeli düğünleri ve önemli kongreleri Antalya'ya getiren kongre turizmi operatörü Inventum Global'in ortaklarından Asil Akar, 2018 yılında Antalya'nın etkinliğe ev sahipliği yapması için aday olduklarını açıkladı.

12 MİLYON DOLARLIK BÜTÇE
Akar, dev etkinliğin bütçesinin yaklaşık 12 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu bütçenin sponsorlarla karşılanabileceğine işaret eden Asil Akar, kendilerine en büyük desteği ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun verdiğini belirtti. Akar, "Sayın Dışişleri Bakanımız, Antalya'da düzenlediğimiz ve 100'ün üzerinde acentenin katıldığı Hint Düğünü Zirvesi'ne

30 MİLYON TURİST
Akar, "Hindistan turizm pazarının bugünkü konumu, Rusya'dan ilk turistlerin geldiği günleri hatırlatıyor. Büyük potansiyel var. 1990'lı yıllarda da Rusya'ya kimse inanmıyordu ama bugün bizim için bir numaralı pazar haline geldi. Bugün Hindistan'dan 22-30 milyon insan yurtdışına seyahat ediyor. Türkiye olarak bu pazardan henüz hak ettiğimiz payı alamadık. Ama yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla bunu başarabiliriz" dedi.

BÜYÜK POTANSİYEL
Film festivali finalinin bulunmaz bir tanıtım fırsatı olduğunu ifade eden Asil Akar, "Yapıldığı her ülkede Hintli turist sayısı yüzde 45 artıyor. Hintli turist henüz Türkiye'yi keşfetmediği için bu oran yüzde 500 olur ve her yıl da bu ivmeyle artar. Hindistan 1.5 milyar nüfusuyla çok önemli ve 5.5 saatlik uçuş süresiyle orta mesafeli bir pazar. Dünyada en çok zenginin yaşadığı ülkelerin başında geliyor. Alışveriş, golf ve kültür turizmi gibi ürünler için de Hindistan büyük bir potansiyel taşıyor" diye konuştu. de büyük destek vermişti. Bize verilen bu destekle bu etkinliği alacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN