TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Müdüre 44 yıl hapis istemi

Manavgat’ta, 2014 yılında iki kız öğrenciye nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla ortaokul müdürü Y.A. hakkında 44 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı

Müdüre 44 yıl hapis istemi
ANTALYA'NIN Manavgat ilçesinde 2014 yılında Çeltikçi Ortaokulu'nda müdür olarak görev yapan Y.A, o dönem 6'ncı sınıf öğrencilerinden 11 yaşındaki H.Y'ye odasında cinsel istismar, 12 yaşında olan D.Y'ye ise birden çok defa boş sınıflarda nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında 44 yıl hapis cezas�� istemiyle dava açıldı.

ANLATAMADI
İddiaya göre, Y.A, o dönem 6'ncı sınıf öğrencilerinden 11 yaşındaki H.Y'ye odasında cinsel istismarda bulundu. H.Y, korkusundan olayı kimseye anlatamadı. Okul müdürü Y.A'nın derse gelip kendisine bakması üzerine ağlamaya başlayan H.Y. olayı arkadaşı B.G'ye anlattı. B.G. ise aynı şeyleri D.Y. adlı arkadaşının da yaşadığını söylemesi üzerine H.Y, 2016 yazında yaşadıklarını annesi Z.Y'ye anlattı. H.Y'nin ailesi okul müdürü hakkında jandarma ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verdi. Okul müdürü Y.A. hakkında hem adli, hem idari soruşturma başlatıldı. Çocukların verdiği ifadeler doğrultusunda müdür Y.A. hakkında yakalama kararı verildi. Güvenlik güçleri tarafından 27 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınan müdür Y.A. savcılığa sevk edildi. Cumhuriyet savcısına ifade veren müdür Y.A. daha sonra serbest bırakıldı.

SERİK'E ATANDI
Olayla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sürdürülen idari soruşturmada ise müdür Y.A, önce görev yeri değiştirilerek bir anaokulunda müdür olarak görevlendirildi. Yapılan araştırma ve incelemenin ardından Y.A'dan müdürlük hak ve yetkileri alınarak Serik ilçesinde bulunan rehberlik araştırma merkezine öğretmen olarak atandı.

ANNE BABA VAZGEÇMİŞ
Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, okul müdürü Y.A'nın 44 yıl hapisle cezalandırılması istendi. Müştekiler, H.Y. ve D.Y. ile anne ve babalarının şüpheli Y.A'dan önce şikayetçi ve davacı olduğu belirtilen iddianamede, D.Y'nin anne ve babası C.Y. ile K.Y'nin daha sonra dilekçe vererek şikayetçi olmadıklarını beyan ettikleri de belirtildi. İddianamede, şüpheli Y.A'nın, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediği kaydedildi. İddianame, Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Y.A'nın tutuksuz yargılanacağı davaya Ekim ayında başlanacak.
BİZE ULAŞIN