Azimleri engeli aştı

Görme engelli Büşra ve Simay’ın lisede ayrılan yolları üniversitede kesişti. Biri okul birincisi, diğeri Türkiye 164’üncüsü oldu. Engelli iki kızın azmi örnek oldu

Azimleri engeli aştı
Antalya'da görme engelli iki arkadaşın hikayesi, 'azmin önünde hiçbir engel duramaz' sözünü kanıtlıyor. İlkokul arkadaşı olan Büşra Baykal ve Simay Özen'in lisede ayrılan yolları, Akdeniz Üniversitesi'nde kesişti. Simay Özen okulu Antalya Lisesi'nden birinci olarak mezun oldu. Büşra Baykal da lisede gösterdiği çalışma azmini LYS'de TS2 puanında Türkiye 164'üncüsü olarak taçlandırdı. Büşra, üniversitede psikoloji, Simay ie hukuk eğitimi alacak.

REKTÖR AĞIRLADI
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, üniversitenin yeni iki öğrencisi Büşra ve Simay ile aileleri ve okul müdürlerini ağırladı. Rektör Ünal, kendisinin de bir hekim olarak branşının göz olduğunu belirterek, "Birçok görme engelli hastam var. Sizlerin sorunlarınızın farkındayız. Üniversitemizde tüm engelli öğrencilerimizin eğitim öğretimini kolaylaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. İkiniz de bize destek verirse engelleri birlikte aşarız. Çünkü eğitimde engelleri kaldırmak en önemli görevimiz" dedi.

OKUL BİRİNCİSİ OLDU
Simay Özen, eğitim hayatında en büyük yardımcısının sınıf arkadaşları olduğunu söyledi. Simay, "Arkadaşlarım büyük destek verdi. Ders sırasında sürekli tahtada yazanları bana okudular, ders dışında da sürekli birlikte çalıştık. Hatta akşamları bana telefondan ders anlattıkları bile oldu" diyerek başarısının sırrını anlattı.BİZ ONA HEP İNANDIK
Antalya Lisesi Müdürü İmdat Kızılsekili ise anne Ayşegül Özen'in de gösterdiği büyük özveri ile kızıyla birlikte diploma almayı hak ettiğini söyledi. Anne Ayşegül Özen de kızının ilkokul 2'nci sınıftan beri hukuk okumak istediğini belirterek, "Birçok kişi ona inanmadı ama ben her zaman inandım" diye konuştu. Büşra Baykal da TÜBİTAK'a 'Divan Edebiyatını Genç Kuşaklara Sevdirmek' konulu bir proje hazırlayan çalışkan olduğu kadar sosyal de bir öğrenci. Psikoloji bölümünü kazanan Büşra'nın Baykal'ın en büyük hedeflerinden biri de engelli öğrencilere psikolojik destek sağlamak.

DEĞER ÖDÜLLERİ ADAYI OLDU
Büşra'nın eğitimini tamamladığı Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Özgür Uygur da 5 yıl süresince sınıf arkadaşlarının Büşra'nın adeta gözü olduğunu anlattı. Uygur, "Hatta biz bunu bir proje haline getirerek Değer Ödülleri'ne de başvurduk" ifadelerini kullandı. Büşra'nın anne ve babası Ayşe ve Osman Baykal çifti de kızlarıyla gurur duyduklarını belirterek, "Azmi onun üniversiteyi kazanmasını sağladı" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN