Plajda carettalar için nöbet

Antalya’daki Konyaaltı sahilinde polisin caretta nöbeti biterken, Belek sahilinde ise 20’si yabancı 120 öğrenci kurdukları çadırlarda nöbet tutmaya devam ediyor

Plajda carettalar için nöbet
ANTALYA'NIN Konyaaltı sahiline caretta carettaların bıraktığı ve polis korumasına alınan yumurtalarda mutlu sona ulaşıldı. Belek'te ise 120 öğrencinin yumurta nöbeti devam ediyor. Carettaların bıraktığı yumurtalar, Konyaaltı İlçe Emniyet Müdürlüğü İrtibat Merkezi'ndeki görevli polisler tarafından sezon öncesi etrafı tel örgülerle çevrilip koruma altına alındı. 'Dikkat caretta yumurtası var, girmeyin lütfen' yazılı bir tabela asılan bölgeyi polis düzenli olarak kontrol altına aldı.

ÇÖPLER TEMİZLENDİ
Polis koruması altındaki Konyaaltı Sahili'ndeki caretta yuvasına zaman zaman boş bira kutuları ve çöp atıldığı görüldü. Yumurtaları kırmak için yapılan bu eylemi gören polisler duruma müdahale ederek yuvayı anında temizledi. Polis, yumurtalarından yavru carettaların çıkışını da takibe aldı ve yavruların denizle buluşacağı güzergah günler öncesinden taşlardan temizlendi. Polis gözetimindeki yumurtalardan çıkan 45 yavru caretta, bir saat süren çıkış anının ardından denizle buluşunca polisin nöbeti de son buldu.

120 ÖĞRENCİ ÇADIRDA
Antalya'ya, dünyanın dört bir yanından gelen gönüllü 120 öğrenci, nesli tükenme tehlikesi olan caretta carettalar için dört ay boyunca kaldıkları çadırlarda yaşam nöbeti tutuyor. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Ali Fuat Canbolat başkanlığında hazırlanan ve Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAP) ile Mavi ve Orta Anadolu gruplarının destek verdiği proje sayesinde 1998'de 400 yuva bulunan Belek Turizm Merkezi'nde yuva sayısı 2 bin 500'e yükseldi.
BİZE ULAŞIN