5 bin yıllık küpler

Burdur Hacılar Köyü’ndeki Hacılar Büyük Höyük’te 5 bin yıl öncesine ait olduğu tespit edilen 4 küp ve içinde küçük testi ve çömlekler bulundu

5 bin yıllık küpler
Batı Anadolu'nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden Hacılar Köyü'ndeki Büyük Höyük'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığında devam eden kazılarda, kent yaşantısına ait önemli bulgular ortaya çıkartıldı.

KAZILAR 40-50 YIL SÜRER
Kazı çalışmalarında arkeologlar tarafından 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen küpler bulundu. Küplerle birlikte çömlekler ve testiler de çıkartıldı. Kazı başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak, 5 bin yıl önce bırakıldığı haliyle ilk kez biz dokunduk. Ellerimizle onlara dokunup, çıkarmanın heyecanını yaşadık. Maddi imkanlar dahilinde bölgeyi gezmeye gelenler için yürüyüş yolu ve tabelalar dikmek istiyoruz. Amacımız korumak, gelecek kuşaklara aktarabilmek" dedi. Onursal Kazı Başkanı Prof. Dr. Refik Duru da kazının 40- 50 yıl sürebileceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN