TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Rant yok kavga yok

Rant yok kavga yok
İstanbul'da bir ilkokulda 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı servisçilerin çatışması, servis güvenliği konusunu gündeme getirdi. Şüphelilerin 'uyuşturucu' ve daha da kritiği 'çocuk istismarı' suçlarından sabıka kaydının olması da tüyleri diken diken etti. Antalya ise bu sorunları büyük oranda çözmüş olmasıyla dikkat çekiyor.

SABIKA KAYDI VE TEST
Yıllardır Antalya'da sorunsuz ve kavgasız yapılan öğrenci servisinde nazar boncuğu takılacak sistemin başında sabıka kadı ve uyuşturucu testi geliyor. Antalya Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin, bin 450 üyeleri olduğunu ve her yıl eğitim sezonu öncesi servis sahipleri ile şoförlerine uyuşturucu testi yaptırdıklarını söyledi. 25 yıllık servisçi olduğunu ve Antalya'da adli bir vakaya rastlamadığını vurgulayan Şahin, "Okullar açılmadan her yıl adli sicil kaydını yeniletiyoruz. Her aracımızda 2 yıldır kamera var. Bir ay süreyle görüntü kaydı yapıyor. Böylece çocuklarımızın kriterlere uygun olmayan kişilere emanet edilmesinin önüne geçmiş oluyoruz" dedi.
Antalya'da kavganın önüne geçilmesinin en büyük nedenlerinden birinin de yıllardır okul servis araçlarının belirlenmesinde ihale sisteminin kaldırılmasının olduğunu anlatan Şahin, "Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile odamız arasında bir protokolümüz var. Her yıl bu protokol yenileniyor. Diğer iller gibi bizde servisçi değişmiyor. Antalya'da her yıl aynı servis ve şoför aynı okuluna gidiyor. Devamlı ihale olmuyor. Ortada rant olmayınca da kavga da olmuyor. Okullarda 'C' plakalı ve odamız üyesi olmayan araçlar kesinlikle öğrenci servisi yapamıyor" diye konuştu.ÖFKE KONTROLÜ EĞİTİMİ
Yapılan protokol gereği servis şoförlerinin mavi gömlek, gri pantolon giymek ve tıraşını olmak zorunda olduğunun altını çizen Süleyman Şahin, "Yine protokol gereği şoförlerimize her dönem seminer veriyoruz. Akdeniz Üniversitesi'nden psikolog geliyor, Öfke kontrolü, doğru davranış şekilleri, çocuklarla iletişim konularında eğitim veriyor" ifadelerini kullandı.

HER OKULDA SORUMLU VAR
Okullarda servislerin yapılanmasıyla ilgili de sürekli kontrolün sağlandığını dile getiren Şahin şunları söyledi: "Her okulda durak başkanlığı gibi odamızın bir sorumlusu var. O sorumlu, odamız ile servisçiler ve okul arasındaki diyaloğu kuruyor. Okul sorumlularıyla her ay toplantı yapıyoruz." Şahin, servis fiyatlarını UKOME'nin belirlediğini ve kilometreye göre fiyat tarifesi uygulandığına dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN