Turizmde mutlu günler

Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki oteller 8 ayda 1 milyon turist ağırladı. Geçen yıl aynı dönemde bölgede konaklayan turist sayısı 859 bin kişi seviyesindeydi

Turizmde mutlu günler
Antalya'nın en lüks otellerinin yer aldığı Belek turizm bölgesinin son verileri sektörü mutlu etti. Buna göre ocak-ağustos ayları arasında geçen yılın aynı döneminde Belek'te konaklayan turist sayısı 859 bin iken bu yıl 1 milyon 54 bin turist ağırlandı ve turist sayısında yüzde 22.7 artış yaşandı.

YERLİ TURİST ARTIŞ GÖSTERDİ
Geçen yıl ilk kez yerli misafir sayısının, yabancı sayısını yakaladığı Belek'te yabancılar yine zirveyi ele geçirdi. 2016'da ocakağustos döneminde 429 bin olan yabancı turist sayısı bu yıl yüzde 45 artarak 621 bine ulaştı. Aynı dönemde 429 bin olan yerli turist sayısı ise yüzde 1 artışla 432 bin oldu. Yabancı turist sayısında geçen yıl 214 binini Ruslar oluştururken 115 bin olan Alman turist sayısı ise yüzde 30 geriledi ve 80 bine düştü. Ukrayna ise 44 bin ile ülkelere dağılımda üçüncü sırada yer aldı. Avrupa pazarında yaşanan düşüş Belek bölgesinde de Hollanda'da 8 bin, Avusturya'da 5 bine ulaşan düşüşle kendisini hissettirdi. Diğer taraftan Ürdün'de 10 bin, Lübnan ve İran'da turist sayısında 5 bine yakın artış yaşandı.

OYUNDA RUSLAR GERİDE
Oynanan golf oyunu sayısında ise turist sayısında yaşanan artışa karşın yüzde 26 düşüş yaşandı. Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) verilerine göre, geçen yıl 230 bin olan oyun sayısı, bu yıl 170 bine geriledi. Bunda Rus turistlerin golfe olan ilgisizliğinin etkili olduğu belirtildi. Belek'e 7 aylık dönemde gelen turistin yüzde 35'ini Ruslar oluştururken, Rusların oynadığı oyun sayısı 2 bin 657'de kaldı. Yerli turistler bile 6 bin 342 oyunla neredeyse Rusları 3'e katladı. En çok golf oyununu 57 bin ile İngilizler oynarken, onları 48 bin oyun ile Almanlar takip etti.
BİZE ULAŞIN