Turizme kadın eli

Kekovalı kadınlar aile bütçelerine el emeği göz nuru ürünlerini satarak katkıda bulunuyor. Turizme tekne kaptanı olarak hizmet eden kadınlar da var

Turizme kadın eli
Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Kekova'nın merkezi olan Üçağız Mahallesi ve Kaleköy'deki kadınların çoğunluğu, turizmde çalışıyor. Kimi tekne kaptanlığı, kimi aşçılık yapıyor, kimi de kışın yaptığı el emeği göz nuru ürünleri satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

EL EMEĞİ GÖZ NURU
Üçağız Mahallesi ve Kaleköy'de tek geçim kaynağı turizm. İki yerleşim yerinde yaklaşık 140 hane bulunuyor. Her evde 7'den 70'e kadınlar turizmde çalışıyor. Üçağız Mahallesi'nde her evin önünde bir satış tezgahı ve sahilde kadınların el emeği göz nuru ürünlerini sattığı küçük bir çarşı da yer alıyor. Kekovalı kadınlar kış boyunca oyalı yazma, boncuktan süs ve takı eşyaları, deniz kabuğundan kolyeler, elbiseler üretiyor. Bazı eşyaları dışarıdan alarak tezgaha koyuyorlar.

KADIN DEMEK TURİZM DEMEK
Ekmeğini turizmden kazanan tekne kaptanı Emine Korucu ve Hatice Engin, "Üçağızlı kadınlar olarak tekne de kullanırız, aşçılık da yaparız" dedi. Lise öğrencisi Yüksel Burcan ise, "Anadolu Lisesi'nde okuyorum. Okul harçlığımı kazanmak için ailemle el ele vererek burada çalışıyorum. Tüm kadınların olduğu gibi ben de aynı işi yapıyorum" dedi. Bahriye Çan, "Kışın el işleri, oya yapıyoruz. Yazın da gelen misafirlere satıyoruz, aile bütçemize katkı olsun" diye konuştu. Hanife Karahan da, "Bizler üretiyor ve satıyoruz. Aile bütçemize katkı sağlıyoruz" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN