Azmin şampiyonu

Kafasına aldığı darbe nedeniyle zihinsel işlev kaybına uğrayan Selim Latinler hayata sporla tutundu. ZİÇEV Antalya Şubesi’nin şampiyon basketbol takımının kaptanı olan Latinler’in azmi duygulandırıyor

Azmin şampiyonu
Antalya'da 48 yaşındaki Selim Latinler'in hayata tutunma mücadelesi ve azmi örnek oluyor. Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Antalya Şubesi'nin şampiyon basketbol takımının kaptanı Selim Latinler'in hayatı, 'hepimiz engelli adayıyız' sözünün zihinsel engel konusunda da geçerli olduğunu hatırlatıyor.

OKUMAYI BİLE UNUTTU
Latinler, ortaokulu her sınıfta takdir alarak bitirdi. Ancak liseye kayıt yapılacağı yıl evinin önünde düşerek kafasını kaldırıma çarptı. O an onun için hayat durdu ve bildiği her şeyi unuttu. Doktorların beyin zedelenmesi nedeniyle zihinsel işlev kaybı teşhisi koyduğu Selim Latinler'in okuma yazmayı yeniden sökmesi bile yıllarını aldı. Bebek adımlarıyla her şeyi yeniden öğrenmeye başlayan Latinler, önceleri eve kapandı, ZİÇEV'in spor takımlarına katılarak adeta hayata sporla tutundu.

TEK BAŞINA YAŞIYOR
Önceleri ailesinin desteği olmaksızın yemek bile yemekte zorlanan Selim Latinler, artık tek başına ayakta durabiliyor. Ailesinin yaz sezonunda yayla evine gitmesi nedeniyle tek başına kalan Selim Latinler, yemeğini kendisi yapabiliyor ve çamaşırını kendi yıkayabiliyor. Son olarak Antalya şampiyonu olan ZİÇEV Basketbol Takımı'nın dönüşümlü olarak kaptanlığını yapan Latinler, geçen yıl Runatolia Maratonu'nda da 10 bin metreyi tamamlayarak azminin sınırlarını da gösterdi.

ANTRENÖR OLACAK
ZİÇEV Basketbol Takımını kuran beden eğitimi öğretmeni Süleyman Avcıkurt, Selim Latinler'i yardımcı antrenör yapmayı planladığını anlattı. Sporun zihinsel engelli bireylerin hayatındaki önemine dikkat çeken Avcıkurt, "Spor çocukların hayata bağlanması, özgüvenlerinin yerine gelmesi için çok önemli. Bir takımın parçası oluyor. Bir hedef doğrultusunda çalışmayı öğreniyor. İletişim kurma becerileri gelişiyor. Bunun en güzel örneği de Selim Latinler" dedi. Avcıkurt, takım olarak 20 Eylül'de Samsun'da gerçekleşecek Özel Sporcular Takım Sporları Türkiye Şampiyonası'nda Antalya'yı temsil edeceklerini açıkladı.
BİZE ULAŞIN