Ellerimizle kirlettik

Antalya’da ve Fethiye’de gerçekleştirilen Uluslararası Kıyı Temizliği etkinlikleri kapsamında Konyaaltı ve Kızılada sahillerinde bir saatte 465 kilo atık toplandı

Ellerimizle kirlettik
Uluslararası Kıyı Temizliği etkinlikleri kapsamında Antalya'nın Konyaaltı ve Fethiye'nin Kızılada sahilinde temizlik çalışması yapıldı. Bir saatte iki sahilde toplam 465 kilo atık toplandı.

İMECE USULU TEMİZLİK
Konyaaltı plajlarında düzenlenen etkinliğe, DenizTemiz Derneği (TURMEPA) Antalya Şubesi gönüllüleri, Antalya Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma (DEGAK) timleri, gönüllüler ve 20'ye yakın dalgıç katıldı. Derneğin Antalya sorumlusu Tuğba Göksoy, toplanan atıkların türlerine göre ayrılacağını söyledi. Göksoy, "Atıklar uluslararası raporlarda yer alacak. Akdeniz'in Antalya'daki kıyılarının kirlilik oranı, kirleticileri bunlar raporlanacak. Dalgıçların da dip temizliği yaptığı etkinlikte bir saatte 400 kilogram atık topladık" dedi.

PET ŞİŞELER ÇOCUK KAYNAKLI
Atıkların çoğunluğunun plastik şişeler ve izmaritlerden oluştuğunu belirten Göksoy, "Deniz dibinden çıkanlar teknelerden kaynaklı değil. Plastik şişelerin yüzde 90'ı çocukların oyun oynamak için taş doldurup dipten dalarak şişe çıkartmaca oyunundan kaynaklı. Çıkaramadıkları şişeler suda kalıyor ve denizi kirletiyor" diye konuştu. Fethiye Kızılada sahilinde 25 gönüllünün katılımı ile yapılan temizlik çalışmasında ise 65 kilo atık toplandı. TURMEPA Fethiye Şubesi Temsilcisi Su Ürünleri Mühendisi Songül Turan, "Eğer sağlıklı kalmak istiyorsak, sağlıklı bireyler olarak yaşamımızı sürdürmek istiyorsak çevremizi ve denizimizi temiz tutalım" ifadelerini kullandı. Atıklar geri dönüşüme yollanırken pet şişe kapaklarının da Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'ne ulaştırılıp ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye alınacağı belirtildi.
BİZE ULAŞIN