Düden tapuları yolda

Düden Çayı SİT alanında gecekondusu bulunan 600 hak sahibine müjde geldi. Kepez Belediye Meclisi, hak sahibi olanlara SİT alanı dışından tapu vererek sorunu çözüyor

Düden tapuları yolda
ANTALYA'NIN Kepez ilçesinde Düden Çayı SİT Alanı içerisinde kalan gecekonduların, hak sahiplerine tapu tahsisi yapılması kararı meclisten geçti. Başkan Hakan Tütüncü döneminde Fevzi Çakmak ve Kütükçü mahallelerinde 120 hak sahibinin sorunu çözülmüş, Fevzi Çakmak Mahallesi'nde ise, 2B şerhinden dolayı okul, park ve yol imar parsellerinde kalan yaklaşık 500 gecekondunun 30 yıla yakın devam eden tapu sorununda da 500 kişi içerisinde hak sahipliği tespiti tamamlanan 50 vatandaşa, arsa tahsisi yapılması talebi, Kepez Belediye Meclisi'nden oy birliği ile geçmişti.

600 HAK SAHİBİ VAR
Kepez Belediye Meclisi, tapuyla ilgili sevindirici bir kararı da Düden Çayı SİT Alanı içerisinde kalan gecekondularla ilgili aldı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 1992 yılında Düden Çayı ve çevresini 1. derece doğal SİT alanı ilan etmişti. Kepez Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin meclis kararıyla 3 yıl süreyle kendisine verdiği düzenleme yetkisini kullanarak tapu sorununu çözdü. Bölgedeki yaklaşık 600 gecekondu hak sahibine, sit alanı dışından en yakın bölgeden tapulama yapılacak.

İLK TAHSİSLER GEÇTİ
Belgelerle ve ilgili kanun kapsamında hak sahibi olduğu tespiti tamamlanan 46 gecekondu hak sahibine arsa tahsisi yapılması talebi, Kepez Belediye Meclisi'nin Eylül ayı olağan toplantısında karara bağlandı. 46 hak sahibine tapu tahsisi yapılması için Encümene ve Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi oy birliği ile meclisten geçti. Sit alanındaki diğer gecekondu sahiplerine de hak sahipliği tespiti tamamlandıktan sonra Belediye Meclisi'nden karar alınarak tapuları verilecek. Düden Çayı havzası, gecekondulardan tahliye edildikten sonra, Rekreasyon alanı olarak değerlendirilecek.
BİZE ULAŞIN